Przejdź do treści

Raport burzowy: Burze i wielkoskalowe opady deszczu 29.07.2022-31.07.2022

Raport burzowy: Burze i wielkoskalowe opady deszczu 29.07.2022-31.07.2022

>> Gdzie jest burza? Radar burzowy. Mapa burzowa Polski. <<

30.07.22 19:00 – Silnie uwodnione formacje burzowe

Aktualnie w Polsce grzmi w wielu miejscach. Najsilniejsze burze znajdują się Ustrzyk Dolnych, Żabna, Koszyc, Szczucina, Kraśnika, Modliborzyc. Występują tam bardzo intensywne opady deszczu, które dość szybko doprowadzają do zalań i podtopień. W dalszym ciągu możliwe są wyładowania na Podkarpaciu, Małopolsce, Świętokrzyskim, Śląskim, Łódzkim, Opolskim i Lubelskim.

Reklama

Sebastian.G

Zdjęcia z raportów Sieć Obserwatorów Burz: m_b, Gregy Tech, nismo

raport burzowy, raport burzowy

30.07.22 12:00 – Pleszew po intensywnych opadach deszczu

Reklama

W Małopolsce, Świętokrzyskim, Lubuskim oraz na Podkarpaciu występują aktualnie burze, które powodują bardzo silne opady deszczu. To właśnie teraz istnieje największe ryzyko zejścia mezocyklonowej trąby powietrznej. Cały czas występują również bardzo umiarkowane/silne wielkoskalowe opady deszczu na zachodzie i centralnej ścianie kraju.

raport burzowy, raport burzowy

30.07.22 12:00 – Rozpoczęły się wielkoskalowe opady deszczu i burze

Zgodnie z prognozami nad naszym krajem dzisiaj rano rozpoczęły się silne wielkoskalowe opady deszczu. Można stwierdzić, że niż przemieścił się nieco inną trajektorią, bardziej w stronę zachodnią, a więc to tam wystąpią najsilniejsze opady. Na Dolnym Śląsku zanotowano już opady o sumie 20-30mm, a to dopiero początek ulew. Pojawiły się również burze, miejscami superkomórki burzowe, które stanowią duże zagrożenie. Grzmiało w okolicach Ostrowca, Łodzi, Radomia, Bielska-Białej.

Docierają również do nas informacje, iż burza, która przeszła przez łódź, spowodowała zalanie ulic miasta, ze względu na bardzo intensywny opad i powszechną w miastach betonozę. W najbliższych godzinach rozwoju silnych burz spodziewamy się w Małopolsce, Śląsku, Świętokrzyskim oraz na Podkarpaciu, gdzie będzie zalegał ciepły sektor powietrza oraz nasunie się zbieżność związana niżem. Możliwe jest pojawienie się kilku w pełni wykształconych krótkotrwałych mezocyklonowych trąb powietrznych.

Reklama

Sebastian.G

raport burzowy, raport burzowy
Grafika; Paweł Błaszkowski i rainviever

30.07.22 08:00 – RCB Rozsyła alerty SMS.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ALERT ostrzegający przed silnymi burzami oraz intensywnymi opadami deszczu. Rozsyłane są SMSy.

29.07.22 17:00 – Pierwsze burze

Aktualnie w okolicach Jordanowa i Rabki Zdrój znajduje się dość silna superkomórka burzowa, która generuje intensywne opady deszczu oraz opady drobnego gradu, co można zauważyć po raportach od obserwatorów. Grzmi również w okolicach Żywca, Bielska Białej i Wisły. Burze jeszcze przez najbliższą godzinę nie powinny tracić na aktywności i dość powoli przemieszczać się w kierunku północno- wschodnim oraz częściowo wschodnim. Możliwe jest również wypiętrzenie się kolejnym burz w Małopolsce oraz na Śląsku.

raport burzowy, raport burzowy
Sieć Obserwatorow Burz
Reklama

Sebastian.G

Grafika: Blitzortung

Zdjęcie użytkownika Niewiadomaxxx z systemu raportów aplikacji Monitor Burz

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama