Raport burzowy: Front chłodny i burze na linii zbieżności 01.07.2022 i noc 1/2.07.2022
>> Gdzie jest burza? Radar burzowy. Mapa burzowa Polski. <<
01.07.2022 18:00
Mezoskalowy układ konwekcyjny, który aktualnie przetacza się przez północnozachodnie części naszego kraju, cały czas powoduje szkody. Najniebezpieczniejsza sytuacja panuje aktualnie na Pomorzu, gdzie przemieszczają się nawałnice oraz superkomórki burzowe. Niosą ze sobą opady gradu powyżej 3 cm średnicy oraz silny wiatr przed czołem układu burzowego. Możliwe jest również wystąpienie trąb powietrznych. Po przejściu nawalnych opadów w wielu miejscach wystąpiły lokalne zalania.
W północnej części województwa pomorskiego pojawiła się sygnatura Bow Echo. W tym obszarze porywy wiatru mogą wynosić nawet do 120km/h. W województwie zachodniopomorskim wiatr spowodował wiele szkód, między innymi poprzewracane drzewa. Sytuacja jest cały czas rozwojowa.
Kolejne burze powstają aktualnie na Śląsku, w Małopolsce oraz w województwie mazowieckim. Sytuacja w centralnej Polsce w następnych godzinach może stać się niebezpieczna. Dzisiejszej nocy należy spodziewać się tam kolejnych układów burzowych mogących nieść duże straty.
01.07.22 16:00 – Budowa układu burzowego
Najgroźniejsza sytuacja aktualnie występuję w województwie zachodniopomorskim, gdzie występuje aktywna i groźna superkomórka burzowa. I na jej czele występuje widocznie zarysowania chmura szelfowa lub w późniejszej części rotorowa, która sugeruje niebezpieczna zjawiska na trasie tej burzy. Porywy wiatru miejscami dochodzą do 80-90 km/h i sytuacja jest wciąż rozwojowa.
Oprócz tego niebezpieczna sytuacja występuje na północy i wschodzie Wielkopolski, gdzie przemieszczają się aktywne komórki burzowe. Poza tym wiele wyładowań pada również na Dolnym śląsku i w mniejszym stopniu w Lubuskim, gdzie doszło już dzisiaj do opadów dużego gradu wraz z nawalnymi opadami deszczu, które doprowadziły do podtopień i zalań ulic. Burze przemieszczają się na północ z częstym odchyleniem na północny- wschód. W najbliższych godzinach wciąż spodziewamy się podobnej ilości burz i ich gwałtowności przebiegu.
Grafika: Blitzortung, IMGW-PIB i zdjęcie od Pani Iwony z Goleniowa w Zachodniopomorskim z aplikacji Monitor Burz (SOB)
Sebastian.G

01.07.22 14:00 – Budowa układu burzowego
Najsilniejszy układ burzowy, który przetaczał się przez Pomorze, powoli opuszcza już granice naszego kraju. Burza ta przynosiła tam wiele niebezpiecznych zjawisk od opadów gradu o średnicy 2-4 cm wraz z nawalnymi opadami deszczu i silnymi konwekcyjnymi porywami wiatru. Osoby przebywające na wakacjach i podróżujące po naszym kraju w okolicy Elbląga informują o wystąpieniu silnej burzy wiatrowej w tych okolicach, która łamała gałęzie i wyrywała drzewa. Ponadto nad naszym krajem utworzył się płytki ośrodek niskiego ciśnienia, który będzie wspomagał rozwój konwekcji.
Burze jak na razie występują na południowym- zachodzie i zachodzie kraju i przynoszą równie gwałtowne zjawiska jak na Pomorzu. W dalszych godzinach wciąż spodziewamy się dalszego rozwoju konwekcji i połączenie się burz w nieco bardziej zwarte układu liniowe lub wielokomórkowe systemy konwekcyjne.
Sebastian.G

01.07.22 12:00 – pojawia się coraz więcej silnych burz
Aktualnie najgroźniejsza sytuacja pogodowa występuje na Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach, gdzie przemieszcza się bardzo elektryczna formacja burzowa, z której występują bardzo intensywne opady deszczu połączone z gradem i silnymi konwekcyjnymi porywami wiatru. Grzmi również w okolicach Zielonej Góry i Jeleniej Góry, gdzie występują opady gradu o średnicy 1-2 cm co potwierdzają fotografie w raportach w Monitorze Burz. W dalszych godzinach spodziewamy się rozwoju głębokiej konwekcji nad naszym krajem i zwiększenia ilości ośrodków burzowych i ich siły. Burze przemieszczają się na północ z odchyleniem na północny- wschód.
Grafiki: Blitzortung i Zdjęcie od użytkowniczki systemu raportów Sieć Obserwatorów Burz
Sebastian.G

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.