Przejdź do treści

Raport burzowy: Konwekcja i burze na linii zbieżności 30.06.2022 i noc 30/1.07.2022 – Kacper Staszczyk

Raport burzowy: Konwekcja i burze na linii zbieżności 30.06.2022 i noc 30/1.07.2022

>> Gdzie jest burza? Radar burzowy. Mapa burzowa Polski. <<

Podsumowanie

Dynamiczna końcówka czerwca nad Polską. W ostatni dzień czerwca na terenie naszego kraju zgodnie z wydanymi ostrzeżeniami doszło do wielu incydentów burzowych. Już we wczesnych godzinach porannych sytuacja była niebezpieczna, kiedy to szeroki układ burzowy wszedł na tereny Polski od naszej południowo zachodniej granicy, przemieszczając się na północ. A już w południe w wyniku mocnej konwencji liczne komórki burzowe zaczęły powstawać na terenach Polski.

Raport burzowy, Raport burzowy

Zagrożenia burzowe

Reklama

Duże zagrożenie stwarzały silne porywy wiatru towarzyszące postępującej konwekcji. Intensywne opady deszczu i lokalnie gradu miały miejsce na terenach województw Łódzkiego, Opolskiego, Śląskiego i Mazowieckiego gdzie w godzinach popołudniowych przechodzimy wielokomórkowe układy burzowe. Sytuacja na południu Polski była niebezpieczna, a nawalne opady deszczu lokalnie powodowały zalania.

Na Pomorzu również było dynamicznie, gdzie superkomórka burzowa wygenerowała obfite opady deszczu oraz sporej wielkości grad, dochodzący do 5cm średnicy. Do późnych godzin wieczornych niebezpieczny układ burzowy przemieszczał się na terenie województw kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego, gdzie w wielu miejscach generowały nawalne opady deszczu. Burze były aktywne do późnych godzin wieczornych.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama