Przejdź do treści

Raport meteorologiczny: Burze 05.05.2022

Raport meteorologiczny – 05.05.2022

>> Gdzie jest burza? Radar burzowy. Mapa burzowa Polski. <<

Podsumowanie

Dzisiejsze burze już wygasają. Wcześniej niż się spodziewaliśmy. Jednak miejsce ich występowania zgadzało się z prognozami. Padło ponad 25 000 wyładowań. Ogólnie w regionie padło ponad 36 000 wyładowań. W Polsce najwięcej burz wystąpiło w woj. opolskim i śląskim.

raport meteorologiczny, raport meteorologiczny

18:00 – strefa burz w Polsce południowej

Reklama

Na północ od Wrocławia burze wygasły. Komórki konwekcyjne przynoszą tam jedynie silne opady deszczu. Zdecydowanie bardziej dynamicznie nadal jest w woj. opolskim, śląskim i małopolskim. Komórki burzowe tworzą tam klastry i bardzo wolno przemieszczają się na północny wschód. Główne zagrożenie to nawalne opady deszczu, które wraz z bardzo wolnym przemieszczaniem się burz generują wysokie sumy opadowe.

raport meteorologiczny, raport meteorologiczny

15:40 – strefa burz przemieszcza się na północny wschód.

Wyraźna strefa głębszej konwekcji z klastrami burzowymi przemieszcza się powoli na północny wschód. Najwięcej nowych burz tworzy się w woj. śląskim i opolskim. Burze przynoszą opady gradu i silniejsze porywy wiatru.

raport meteorologiczny, raport meteorologiczny

14:00 – konwekcja się nasila.

Reklama

Konwekcja się nasila. Widać na mapach doskonale granicę między powietrzem wilgotniejszym i bardziej niestabilnym, a powietrzem, w którym niestabilność jest zdecydowanie mniejsza. Granica ta przypomina kształtem łuk. Ilość opadów i komórek burzowych będzie sukcesywnie wzrastać. Strefy opadowe i burzowe przemieszczać się będą na północny wschód.

raport meteorologiczny, raport meteorologiczny

12:50 – pierwsze burze nad Polską

Pierwsze burze pojawiły się w woj. dolnośląskim oraz w woj. małopolskim. Charakteryzują się wolnym przemieszczaniem i silnymi opadami deszczu. To zestawione w parze dać może duże sumy opadowe na ich drodze.

Z upływem czasu burz będzie przybywać.

raport meteorologiczny, raport meteorologiczny

12:00 – Start konwekcji na południu i południowym zachodzie Polski.

Reklama

Na południu i południowym zachodzie dynamicznie pogłębia się konwekcja. Komórki konwekcyjne dają punktowo silne opady. Lada moment część z nich zacznie dawać wyładowania. W górach zalecamy najwyższą ostrożność.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama