Przejdź do treści

Raport z przejścia dynamicznego frontu chłodnego nad Polską oraz strefy silnego wiatru i burz.

Poniżej prezentujemy pierwszą relację, w której będziemy zbierać wszystkie informacje z przejścia dynamicznego frontu chłodnego.

08.04 14:11 – konwekcja w chłodnej masie powietrza

Reklama

Zgodnie z prognozami w piątek występują burze powstające w chłodnej masie powietrza. Największa aktywność panuje w pasie środkowym Polski. Szczególnie w okolicach Siedlec oraz Kutna. Z upływem czasu burz będzie przybywać. Będą jednak krótkotrwałe.

raport, raport

07.04 22:30 – Zanik aktywności elektrycznej.

Główny front dalej słabnie. Burze w jego obrębie zanikły. Front wkracza na wschód Polski. Niesie ze sobą strefę silnych, miejscami nawalnych opadów deszczu. Oraz nadal bardzo silnego wiatru. W porywach lokalnie do 80 km/h. Do rana powinien opuścić nasz kraj. Za frontem podąża kolejna strefa bardzo silnego wiatru. Ta wejdzie nad Polskę w godzinach porannych.

raport, raport
Dzisiejsza aktywność elektryczna nad Polską.

07.04 20:30 – Osłabienie frontu. Wtórny układ liniowy

Reklama

Główny front słabnie. Burze w jego obrębie w tym momencie zgasły. Front przebiega przez województwo pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie. Przemieszcza się dalej na wschód. Szczątki układów liniowych znajdują się w okolicach Gdańska, Konina, Kępna i Lubawki. Zwrócić uwagę należy na front wtórny. Wtórny układ liniowy wchodzi na teren Polski od północnego zachodu. Tam występują bardzo silne opady deszczu, pojedyncze wyładowania oraz bardzo silny wiatr.

raport, raport

07.04 18:50 – Burze na krańcach południowozachodnich

Burza przechodząca przez woj. zachodniopomorskie wygasła. Od zachodu do woj. dolnośląskiego dociera burza wbudowana w układ liniowy.

raport, raport

07.04 18:05 – Burze w woj. zachodniopomorskim.

Przez woj. zachodniopomorskie przechodzi dosyć elektryczna burza (jak na te warunki) wbudowana w układ liniowy. Obserwujemy na jej czele miejscami dobrze wykształconą chmurę szelfową.

raport, raport

07.04 17:50 – Start konwekcji w woj. podlaskim

Reklama

Ciekawostką jest woj. podlaskie. Tam po południu było mniejsze zachmurzenie. Powietrze się całkiem dobrze nagrzało. W tym momencie ruszyła słaba konwekcja. Objawiła się chmurami kłębiastymi. W okolicach Ciechanowca i pod Białymstokiem padły wyładowania.

raport, raport

07.04 17:40 – Burze w układzie liniowym w woj. zachodniopomorskim.

Front atmosferyczny przemieszcza się na wschód. Niesie za sobą silne opady deszczu oraz szkwałowe podmuchy wiatru. Szczególnie ciekawie wygląda sytuacja w woj. zachodniopomorkim. Tam możemy mieć całkiem ciekawą linię szkwału, na co wskazuje radar.

raport, raport

07.04 15:50 – formowanie się linii szkwału. Raport.

Linia szkwału formuje się na froncie i przemieszcza wraz z nim. Lada moment wejdzie do Polski północnozachodniej.

Reklama

Inne wiadomości

Reklama