Przejdź do treści

Rekordowe opady śniegu w Chinach. Paraliż komunikacyjny i energetyczny. 11.11.2021

Obfite opady śniegu spowodowały odwołanie lotów i paraliż komunikacyjny w wielu miastach północnych Chin. Odnotowane były duże przerwy w dostawach prądu. Co było przyczyną takiego wczesnego i silnego incydentu zimowego?

opady śniegu w Chinach
Paraliż Chin. Żródło: AP.

Rekordowe opady śniegu w Chinach — przyczyną La Niña

Reklama

Zjawisko klimatyczne znane jako La Niña przyniosło w weekend 11-14 listopada 2021 wczesny i nagły incydent zimowy. Potężne zamiecie śnieżne, ogromne ilości śniegu i gwałtownie spadające temperatury (do – 10 stopni Celsjusza) w północno-wschodnich prowincjach Chin, były szczególnie odczuwalne, gdyż kraj ten zmaga się z najgorszym kryzysem energetycznym od dekady.
Duża część Chin, w tym Pekin, Tianjin, Hebei i Mongolia Wewnętrzna, doświadczyła paraliżu komunikacyjnego. Kierowcy utknęli na ulicach, wstrzymano ruch na lotniskach. Zamknięto szkoły. Z powodu zakłócenia dostaw energii elektrycznej wiele firm nie pracowało.
Załamanie miejscami trwało wiele godzin. W mieście Shenyang oraz całej prowincji Liaonign śnieg intensywnie padał przez ponad 40 godzin.

opady śniegu w Chinach, opady śniegu w Chinach
Wielkość opadów śniegu. Źródło: @sxcoal

Paraliż energetyczny

Zamiecie śnieżne oraz oblodzenia były przyczyną paraliżu energetycznego w wielu miejscach północno-wschodnich Chin. W samym obszarze Heilongjiang ponad 840 tys. odbiorców pozbawionych zostało energii elektrycznej. Z czasem dostęp do energii został przywrócony.
Sytuacja to pogłębiła i tak już duży kryzys energetyczny występujący w Chinach.

opady śniegu w Chinach, opady śniegu w Chinach
Shenyang @ShenyangChina

Czym jest La Niña?

Reklama

La Niña to zespół anomalii, który polega na utrzymywaniu się bardzo niskich (odchylenie od średniej temperatury) temperatur na powierzchni wody we wschodniej części Pacyfiku. Jest to odwrotna sytuacja do zjawiska El Niño. Ujemna anomalia temperatury powoduje szereg konsekwencji na całej kuli ziemskiej.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

W oddzielnym artykule odpowiadamy na ten temat.

Reklama