Przejdź do treści

Silna wichura nadchodzi nad północną Polskę. Do 120 km/h w okolicach Zatoki Gdańskiej.

W najbliższych godzinach Europa Środkowa będzie teatrem zmagań głębokiego niżu z centrum nad Rosją oraz silnego wyżu znad Wysp Brytyjskich. Silny gradient ciśnienia spowoduje szybki przepływ powietrza. Wichura wystąpi na północy Polski. Najsilniej powieje w rejonie Zatoki Gdańskiej – do 120 km/h.

Reklama

Sytuacja baryczna

Na poniższym obrazku widzimy wyż, który dawał nam się we znaki z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Widzimy też głęboki… braardzo głęboki niż z centrum w okolicach Svalbardu. W czwartek niż ten zacznie przemieszczać się przez Morze Barentsa w kierunku Skandynawii, dalej się pogłębiając. Ciśnienie ma wynieść 956 hPa. W piątek na zatoce niskiego ciśnienia powstanie kolejny niż. Centrum znajdzie się w okolicach Moskwy.

Wyż bez zmian królować będzie nad zachodnią Europą. Spowoduje o w czwartek i piątek dominację silnego gradientu ciśnienia nad Polską. Na krańcach zachodnich w piątek notować będziemy 1032 hPa. Natomiast na krańcach północnowschodnich 1009 hPa. Przyczyni się to do bardzo złego samopoczucia u części meteopatów. Oraz nasileniu się wiatru, szczególnie na północy Polski.

Czwartek

Już w czwartek nad ranem na wybrzeżu wiatr zacznie się wzmagać. W okolicach Władysławowa do 85 km/h. Za dnia tak szybkie porywy zdominują pogodę na wybrzeżu. Wieczorem natomiast W zatoce Gdańskiej porywy mogą osiągać 95-100 km/h. Wiatr też przyspieszy w woj. pomorskim – miejscami do 85 km/h. Na pozostałym obszarze porywy do 55 km/h.

Porywy wiatru w czwartek – ALARO IMGW
Reklama

Noc z czwartku na piątek

W nocy silny wiatr nadal będzie się nasilać. Najniebezpieczniej będzie na wybrzeżu i w Zatoce Gdańskiej. Tam powieje nawet do 120 km/h! W woj. pomorskim oraz warmińsko-mazurskim porywy do 85-90 km/h. Wiatr też będzie się nasilać na pozostałym obszarze Polski. Porywy miejscami osiągać będą 60 km/h.

Silna wichura
Porywy wiatru w nocy z czwartku na piątek – ALARO IMGW

Silna wichura – Piątek

Piątek będzie kolejnym dynamicznym dniem. Koło południa nastąpi kulminacja wichury. W zatoce Gdańskiej do godzin popołudniowych może powiać w porywach maksymalnych do 115 km/h. Na wybrzeżu porywy do 95 km/h. Na północy, w centrum i na wschodzie Polski również zacznie mocno wiać. Miejscami do 90 km/h. W godzinach wieczornych wichura będzie ustępować.

Porywy wiatru w piątek – ALARO IMGW
Reklama

Jak zachować się podczas silnego wiatru?

Zapowiada nam się dynamiczniejszy okres w pogodzie. Powyższy tytuł jest też linkiem, pod którym znajdziecie porady, jak zachować się podczas silnego wiatru. Warto się z tym zapoznać. Uważajcie na siebie.

Reklama