Przejdź do treści

Silne burze w piątek? Gdzie i czy się pojawią? Wypieranie gorących mas powietrza. Wstępna analiza

Wypieranie gorących mas powietrza i możliwe silne burze. Wstępna analiza

Reklama

Na wstępie warto zaznaczyć, że wpis ten należy traktować z przymrużeniem oka, ze względu na niepewność modeli numerycznych, kiedy i jak szybko przemieści się chłodny front atmosferyczny z zachodu na wschód Polski.

Sytuacja przed nasunięciem się frontu

I właśnie tutaj występuję największa niepewność. Kiedy dokładnie przejdzie chłodny front atmosferyczny. Każdy model widzi to nieco inaczej. Jeżeli front przetoczy się przez nasz kraj w godzinach nocnych, to potencjał burz będzie bardzo mocno ograniczony i rozwój silnych burz będzie mocno przyhamowany. Najprawdopodobniej w ciągu dnia nad naszym krajem odnotujemy temperatury w okolicach 32-35 stopni na zachodzie i częściowo w centrum naszego kraju. Co również widać na przykładzie modelu ECMWF w godzinach popołudniowych i wieczornych widać nasunięcie się linii zbieżności wiatru (co zaznaczyliśmy na fotografii).

burze
Grafika: wxcharst, MODEL ECWMF

Prognozowana sytuacja i warunki burzowe do powstawania silnych burz w piątek

Reklama

Gdy przyjrzymy się na różne warunki do powstania potencjalnych burz na piątek, to wyglądają one dość przeciętnie, miejscami na Pomorzu przyzwoicie.

Punkt rosy tuż przed frontem powinien wynosić około 17-19C.

CAPE, czyli energia dostępna drogą konwekcji może wynieść, miejscami na zachodzie i w centrum kraju około 800-1200 J/kg. Im późniejsze godzina tym wskaźniki będą znacznie gorsze

Reklama

Również na dobrym poziomie będzie DLS (Storm relative helicity) w warstwach 0-2 km. Na Pomorzu wskaźniki wynoszą aż 200-300 m2/s2, co może przyczynić się do powstawania superkomórek burzowych.

CIN, czyli wskaźnik, który blokuje rozwój burz, będzie na dość słabym poziomie około (-50) co umożliwi dobry rozwój burz.

burze, burze,analiza,wypieranie mas
Prognozowany CAPE. Grafika: meteologix.com, MODEL SWISS-EU

Gdzie będą mogły wystąpić silne burze?

Jeszcze sytuacja jest niepewna, lecz klaruje nam się pewien scenariusz. Najsilniejsze burze mogłyby wystąpić na Pomorzu, gdzie doszłoby do rozwoju silnych superkomórek burzowych oraz na Dolnym Śląsku, gdzie najprawdopodobniej wkraczałby już rozpadający się układ znad terenu Niemiec. Dodatkowo burze mogłyby występować również na Kujawach, Wielkopolsce, Zachodnim-Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach. Największym zagrożeniem będą najprawdopodobniej silne prostoliniowe porywy wiatru, związane z zjawiskiem downburst oraz silne nawalne opady deszczu połączone z opadami gradu, miejscami o sporej średnicy. Na pewno w następnych dniach bliżej terminu będą pojawiały się kolejne wpisy.

burze, burze,analiza,wypieranie mas
Grafika: wxcharst, MODEL ECMWF
Reklama

Autor: Sebastian Grzegorzak

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama