Przejdź do treści

Nadchodzą gwałtowne burze. Mezoskalowy układ konwekcyjny możliwy nocą z piątku na sobotę.

Silne burze są widoczne w wyliczeniach numerycznych na nadchodzący weekend już od dobrych kilku dni. Początek tygodnia zaznaczył się stabilną pogodą. Jednak już od piątku sytuacja ulegnie diametralnej zmianie. Zobaczmy, co mówią najnowsze wyliczenia.

silne burze, silne burze

Gorąco w czwartek i piątek

Reklama

Od czwartku zrobiło się w Polsce bardzo ciepło. Za sprawą zejścia wyżu Yannes na południe Europy otworzyła się droga do wpłynięcia gorących, zwrotnikowych mas powietrza nad Europę Zachodnią oraz Polskę. Na zachodzie temperatury wzrosły do 28 stopni Celsjusza. Jednak najcieplejszym dniem będzie piątek. Na zachodzie w najcieplejszym momencie dnia temperatury osiągnąć mogą 30 stopni Celsjusza. Niestety ciepło nie zostanie z nami na długo. W piątek wieczorem i w sobotę nastąpi gwałtowne wypieranie ciepłej masy powietrza.

Więcej o tym napływie przeczytacie tu:

Reklama

Napływ gorących mas powietrza nad Europę za sprawą wyżu Yannes. W Polsce również bardzo ciepło. (lowcyburzpim.pl)

Silne burze nad Niemcami w czwartek

Modele numeryczne w ostatnich dniach miały duże rozbieżności. Jednak od wczoraj się to zmieniło. Było kilka scenariuszy na piątkową noc. Ale najpewniejszym staje się ten z wejściem niebezpiecznego mezoskalowego układu burzowego nad Polskę z Niemiec.

W czwartek mogliśmy obserwować bardzo silne burze, które łączyły się w układy burzowe, przechodząc przez kraje Beneluxu oraz zachodnie Niemcy. Imponująca siła oraz ilość wyładowań. Układ ten się rozpadł (zgodnie z prognozami). I właśnie scenariusz wejścia układu burzowego nad Polskę najbliższej nocy zakładał też takie burze nad Niemcami w czwartek.

Narodziny dynamicznego niżu

Reklama

Niż narodził się nocą z czwartku na piątek na zatoce niskiego ciśnienia w okolicach granicy francusko-hiszpańskiej. Następnie bardzo szybko przemieszcza się na północny wschód Europy.

silne burze, silne burze

Niż ten zawiera system frontów atmosferycznych. Najbardziej interesuje nas front chłodny. To na nim utworzyć się ma mezoskalowy układ konwekcyjny, który będzie wędrował z zachodu na wschód.

I teraz najważniejsze dla nas pytanie – jaka będzie trajektoria ośrodka niżowego (biała linia). Jeśli bardziej odchylona będzie na południe, to burze na północy kraju mogą nie wystąpić. Jeśli bardziej na północ – aktywny front przejdzie przez cały kraj.

silne burze, silne burze

Silne burze w piątek

Reklama

Większość modeli numerycznych prognozuje pojawienie się pierwszych silnych burz już w piątek po południu i wieczorem. Wydaje się, że najbardziej zagrożonym burzami będzie tego dnia centrum i południe Polski. Burze będą tworzyć się przed frontem chłodnym. Jest duża szansa na pojawienie się superkomórek burzowych, które mogą być bardzo aktywne elektrycznie. Nieść ze sobą punktowo niszczące porywy wiatr oraz grad.

Układ burzowy nocą z piątku na sobotę

Jak wspominaliśmy powyżej – nocą z piątku na sobotę i w sobotę prognozowane jest przemieszczanie się ośrodka niżowego. Z niżem związany będzie system frontów atmosferycznych. I to dynamiczny front chłodny będzie największym zagrożeniem.

Na jego czele utworzy się nad Niemcami aktywny mezoskalowy układ konwekcyjny, który nocą wejdzie nad Polskę zachodnią i przemieszczać się będzie na wschód. Do godzin porannych powinien przejść przez większość Polski i przed południem opuścić nasz kraj. Niestety nieść będzie ze sobą bardzo silny a lokalnie niszczący wiatr. Lokalnie mogą być w układ wbudowane silne burze.

Reklama

Dokładna prognoza wystąpienia zjawisk burzowych znajduje się tu: Prognoza burzowa Sieci Obserwatorów Burz na 20.05.2022 i noc z 20/21.05.2022

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama