Przejdź do treści

Silne, konwekcyjne opady śniegu i burze śnieżne na Pomorzu (zdjęcia i filmy)

Od godzin porannych na Pomorzu pojawiały się wyładowania atmosferyczne z chmur konwekcyjnych sunących znad Morza Bałtyckiego. W okolicach Kołobrzegu przeszła prawdziwa burza śnieżna. Zanotowano ponad 70 wyładowań doziemnych. W wielu miejscach pojawiły się nawalne opady mokrego śniegu.

silne, burze śnieżne,

Burze śnieżne na Pomorzu

Reklama

Dzisiejszy poranek przywitał mieszkańców Kołobrzegu silną burzą śnieżną. Zarejestrowano ponad 70 wyładowań doziemnych. W wielu miejscach regiony przechodziły silne rdzenie opadowe, przynoszące gęsty śnieg. Paraliżował ruch na ulicach. Powodem był tzw. efekt jeziora.

Poniżej prezentujemy wybrane zdjęcia i filmy z dzisiejszego dnia. Musimy przyznać, że widok iście bajeczny!
Pan Piotr Refermat opublikował zajęcia zasypanego śniegiem Kołobrzegu. Niby śnieg o tej porze powinien być normalny. Jale zauważyć należy, że takie ilości spadły w terenach nadorskich.

Reklama

Poniżej natomiast Mielno podczas dzisiejszych opadów śniegu.

Zapytaliśmy naszych Obserwatorów w poście, jak wygląda u nich sytuacja. Oto kilka wybranych zdjęć oraz post poniżej.

Burze śnieżne – jak powstały?

Burze śnieżne? Wyładowania atmosferyczne? Choć może się to wydawać dziwne, burze w okresie zimowym nie są niczym nadzwyczajnym. Szczególnie w pasie wybrzeża. Gdy zaistnieją odpowiednie warunki to mogą się pojawić nawet gdy energia dostępna drogą konwekcyjną jest minimalna (CAPE). Najczęściej związane są z obecnością głębokiego niżu, który podwyższa lokalne zbieżności wiatru, bądź spływem arktycznej masy powietrza nad ciepły zbiornik wodny (efekt jeziora).

Reklama

Dziś mieliśmy nad Łotwą odsuwający się od Polski niż Daniel. Więc on sam sobie nie był przyczyną tej sytuacji. Na Wybrzeżu notowaliśmy lokalne zbieżności wiatru połączone z (prawdopodobnie) efektem jeziora.
Taką sytuację wyliczał model ECMWF.

silne, silne,burze śnieżne

Mapy: WXcharts

Pozostałe wiadomości.

Reklama