Nadchodzi silne ochłodzenie. Już pod koniec przyszłego tygodnia temperatury spadną poniżej zera.
Sprawdzamy modele numeryczne pod kątem ochłodzenia.
Przyczyna ochłodzenia
W tym tygodniu umacniać się będzie nad zachodnią Rosją wyż którego cyrkulacja spowoduje wtargnięcie nad Europę Środkową arktycznego powietrza.
Silne ochłodzenie. Model ICON.
Najnowsze wyliczenia modelu ICON potwierdzają nasze przypuszczenia. Już od poniedziałku będzie się robiło stopniowo chłodniej. Ale nadal temperatury powyżej zera stopni. Pierwszy mróz pojawi się praktycznie w całej Polsce nocą ze środy na czwartek. W czwartek jednak powyżej zera.
Noc z czwartku na piątek to już silniejszy napływ zimnego powietrza. W całym kraju temperatury ujemne. Najzimniej na wschodzie i południu Polski (do -6 stopni Celsjusza).
Silne ochłodzenie. Model ECMWF.
Stopniowe ochłodzenie będzie występować już od 15 listopada. Z dnia na dzień temperatury będą spadać. Od 17 listopada do Polski wtargnąć ma mroźne powietrze kontynentalne i temperatury spadną poniżej zera. Najzimniej będzie na wschodzie i północnym wschodzie Polski. Tam wg. tego modelu notować będziemy do -6 st. C. W dzień niewiele cieplej. Nadal temperatury będą ujemne.
Na zachodzie Polski, tam, gdzie ta masa powietrza nie dotrze – cieplej. ECMWF przewiduje jednak głębokie wejście tego mroźnego powietrza i dominację przez kolejne dni.
Silne ochłodzenie. Model GFS.
Wyliczenia modelu GFS wyglądają podobnie.
Stopniowe ochłodzenie będzie występować już od 15 listopada. Z dnia na dzień temperatury będą spadać. Od 17 listopada do Polski wtargnąć ma mroźne powietrze kontynentalne i temperatury spadną poniżej zera. Najzimniej będzie na wschodzie i północnym wschodzie Polski. Tam wg. tego modelu notować będziemy do -4 st. C.
W dzień jednak cieplej. Na większości terytorium Polski temperatury wędrować będą powyżej zera stopni Celsjusza, by wieczorem znów zanurkować w dół.
Na zachodzie Polski, tam, gdzie ta masa powietrza nie dotrze – cieplej. GFS przewiduje jednak zdecydowanie mniej głębokie wejście tego mroźnego powietrza.
Nasza opinia
Wszystkie modele numeryczne widzą umacniający się wyż atmosferyczny, który będzie znajdował się nad zachodnią Rosją. Wyż ten będzie zaciągał chłodne powietrze, które dotrze również nad Polskę, gdzie temperatury spadną poniżej zera.
Zestawiając uśrednioną temperaturę wyliczoną dla danej miejscowości przez różne modele, na kolejne dni możemy sprawdzić, jaka jest tendencja.
I tendencja ta jest spadkowa dla wszystkich modeli. Ochładzać się będzie od 15 listopada i już od 17 listopada większość modeli widzi temperatury ujemne dla wschodniej Polski. Sytuacja wyklaruje się w olejnych dniach.
Uważajmy na clickbajty i odległe prognozy.
Tu trzeba być bardzo ostrożnym w prognozach. Prawda jest taka, że te terminy są wyliczane w modelu GFS i często mijają się z rzeczywistością. Jednak są kopalnią dla clickbajtów, w których autorzy, opierając się na dalekich wyliczeniach, biorą je za pewnik. Dlatego też trzeba brać takie artykuły z przymrużeniem oka.
Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.