Przejdź do treści

Silne opady deszczu do 40-65 mm i burze nad Polską w najbliższy weekend.

Silne opady deszczu do 40-65 mm i burze nad Polską w najbliższy weekend.

Zapraszamy na FanPage Autora: Burze – komunikaty i ostrzeżenia: Facebook

silne opady, silne opady,burze
Reklama

Dzisiejszej nocy z piątku na sobotę przez centrum naszego kraju przemieszczą się opady deszczu, które dopiero zapoczątkują pogorszenie się pogody w naszym kraju w najbliższy weekend.

Aktualna prognoza Video


Najsilniejsze opady

Najsilniejsze opady będą jednak występowały dopiero podczas jutrzejszego popołudnia/wieczora oraz częściowo nocą z soboty na niedziele. Największej ilości deszczu spodziewamy się na obszarach południowych Małopolski oraz Podkarpacia, bo tutaj możliwe sumy opady deszczu do nawet 50-65mm, w skrajnych przypadkach nawet > 70mm. Na pozostałych obszarach Małopolski, Podkarpacia oraz częściowo Lubelszczyzny nie wyklucza się opadów o łącznej akumulacji powyżej 40-45mm. Najsilniejsze opady powinny ustąpić nad ranem w niedzielę, jednak opady będą mogły występować przez cały dzień na południu kraju. Możliwe wzrosty na rzekach (przekroczenie stanów ostrzegawczych/alarmowych) oraz możliwe zalania i podtopienia w niektórych regionach.

Burze

Reklama

Dodatkowo po wschodniej stronie niżu, gdzie będzie znajdowało się znacznie więcej energii potencjalnej drogą konwekcji i to właśnie tam zaistnieją dogodne warunki do powstawania bardzo uwodnionych burz, które najpewniej będą wbudowane w strefę opadów. I właśnie z takimi pasmami konwekcyjnymi możliwe będą bardzo silne opady deszczu ze względu na wysoki wskaźnik wodności atmosfery. Opady mogą przekraczać 40-50mm, co dodatkowo z potęgują liczbę opadów.

UWAGA

Ze względu na dynamiczną sytuację pogodową jutro w wielu miejscach na południu możliwe będą zalania oraz podtopienia.

Najpewniej jutro nad ranem zostanie wydana prognoza burzowa na jutrzejszy dzień. Burze będą występowały w godzinach 12:00-20:00

Reklama

❗Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić dokładnie nad twoją lokalizacją!

❗ Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!

Opracował: Sebastian Grzegorzak

Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA IOS


Reklama

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama