Silne opady deszczu i burze w poniedziałek?
Dzień dobry w niedzielę. Podobno niedziela jest do odpoczywania. No możliwe, ale jak się ma pasje, to nie do końca. Zresztą pogoda siedzi obecnie przy mnie i podpowiada mi, co napisać. A to pogoda . Dobra i życzliwa jest, chociaż czasem jest nieznośna.
Stabilizacja w aurze ma się ku końcowi. Poranek ogólnie pogodny i ciepły. W sumie latem przy napływie zwrotnikowej masy powietrza, to byłoby ponad 20 a w najcieplejszym momencie dnia już ponad 30. Nie ważne. Jeszcze nie mamy takiej „sugerowanej” adwekcji.
Początek dynamiki w pogodzie.
Przed nami dynamiki więcej. Po grillowej sielance i odpoczynku od chmurek (chociaż pewnie niektórzy te chmurki mają i mieli) przyjdzie czas przypomnieć sobie, gdzie leży parasol.
W prognozach pogody już wcześniej sygnalizowano możliwość wędrówki ośrodka niskiego ciśnienia znad basenu Morza Śródziemnego. Niby wydawać by się mogło, że sytuacja jest prosta i klarowna —-> Idzie niż, będzie „stał”, a jego front będzie sukcesywnie zalewał jakąś część kraju.
Otóż tym razem nieco inaczej to wygląda.
Silne opady – Wędrówka niżu
Nadal jesteśmy w polu oddziaływania wyżu znad zachodniej części Rosji, z tym, że ten cały system delikatnie „odpuszcza temat”, co wiąże się z możliwością wędrówki niżu barycznego (znad basenu Morza Śródziemnego). Gdy wrzucimy na ruszt mapę topografii izobarycznej 500 hPa widać wyraźne oddziaływanie fali górnej z zaburzeniem przepływu oraz nieco większym gradientem pionowym temperatury. Istotne jest to zaburzenie ze zwiększonym przepływem powietrza, które również może mieć znaczący wpływ na pojawienie się dynamiki w pogodzie.
Silne opady
Otóż jutro od południa wejdzie szeroka i gruba strefa zachmurzenia związana właśnie z wędrującym niżem znad południa kontynentu. Opadów powinno być dość sporo, ale one są akurat potrzebne (chociaż na południu, to chyba mam sygnały, że jest tej wody za dużo). Pamiętajcie proszę, że w centrum niżu pogoda przypomina oko cyklonu. Jest stosunkowo spokojnie; bez wiatru czy opadów.
Możliwe burze
Ogólnie rzecz biorąc niestabilność w troposferze plus przepływy i wspomniane wymuszanie mogą doprowadzić do powstania (szczególnie w drugiej części dnia) nieco większych struktur konwekcyjnych, które mogą nawet „urosnąć” do miana superkomórki burzowej. Skrętność czyli kinematyka wiatru przy niskim prognozowanym LCL – Lifting Condensation Level (poziom kondensacji z uniesienia cząstki).
Przy „organizacji” superkomórek ważne jest położenie LFC – Lifting of free cocnection, czyli poziomu swobodnej konwekcji, po której cząstka znacznie przyspiesza ku górnej warstwie. Znaczenie ma dość istotne różnica pomiędzy LCL a LFC. Prosto pisząc – im mniejsza różnica pomiędzy tymi wartościami, tym jest większa szansa na głębszą konwekcję. LFC można doskonale odczytać z diagramu aerologicznego SKEW-T, ale tym Was nie będę obarczał.
Opracował: Jarosław Turała
Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet