Przejdź do treści

Silne opady deszczu na południowym wschodzie w piątek. Wędrówka niżu genueńskiego. IMGW wydało ostrzeżenia

W piątek przez Polskę południowo wschodnią przemieszczać się będzie niż genueński, który swój początek miał nad Zatoką Genueńską w czwartek.

Powstanie niżu genueńskiego?

Reklama

Niż genueński powstanie na zatoce niskiego ciśnienia w północnych Włoszech w nocy z czwartku na piątek. Następnie bardzo szybko przemieszczać się będzie w kierunku północno wschodnim.

Do Polski południowej dotrze w piątek w godzinach popołudniowych. Jednak ośrodek niżowy przed sobą będzie pchać strefę opadową, która dotrze w piątek już w godzinach przedpołudniowych. Przyniesie intensywne opady deszczu na południowym wschodzie Polski.

Silne opady deszczu na południowym wschodzie Polski.

Reklama

Strefa opadowa związana z niżem wejdzie do Polski południowej około godziny 7:00 nad ranem w piątek. Obejmie przede wszystkim województwa śląskie, małopolskie, podkarpackie, południe województwa świętokrzyskiego i oraz lubelskiego.

Po południu najsilniejsze opady występować będą w województwie podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim oraz na południu województwa mazowieckiego. Do północy strefa opadowa związana z niżem genueńskim powinna opuścić nasz kraj. Jednak to nie koniec opadów, ponieważ od zachodu będą przemieszczały się kolejne strefy opadowe jednak już mniej wydajne.

Gdzie będzie padać najmocniej?

Największe sumy opadowe przewidujemy w województwie podkarpackim oraz na południu województwa lubelskiego. Tam w ciągu doby może spaść do 50 mm opadów.

Imgw wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

Reklama

W związku z tym Imgw wydało ostrzeżenia pierwszego oraz drugiego stopnia przed silnymi opadami deszczu. Ostrzeżenie II stopnia (opady deszczu od 40-60 mm) wydano dla południa woj. podkarpackiego oraz południowego wschodu woj. małopolskiego.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia opady deszczu od 30 do 50 mm wydano dla północy województwa podkarpackiego dla południa i wschodu województwa małopolskiego oraz południa województwa Lubelskiego.

Aktualna prognoza pogody


Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości.

Reklama