Przejdź do treści

Silne opady śniegu i adwekcja ciepła z południa. Analiza modeli.

W ostatnich dniach mieliśmy całodobowy mróz. Bardzo przyjemne do oddychania, arktyczne powietrze zawdzięczaliśmy wyżowi z centrum nad północną Rosją. Nadchodzą jednak zmiany. Od południa nastąpi adwekcja ciepłego powietrza oraz nasunie się nad nasz kraj front atmosferyczny, który zablokowany przez wyż rosyjski będzie przynosić nam opady w czwartek i piątek. Przeanalizujmy modele.

Silne opady śniegu – Sytuacja pogodowa okiem ECMWF

Reklama

Model ten wylicza wejście pierwszych opadów śniegu nad krańce południowozachodnie w czwartek rano. Z biegiem czasu strefa opadów rozwinie się na froncie ciepłym wchodzącym od zachodu do Polski. Do północy padać będzie w zachodniej Polsce, a chmury przemieszczać się będą wg. strzałki pierwszej od lewej na poniższym zdjęciu.

Po północy w piątek wejdzie od południa (woj. małopolskie) kolejna strefa opadów śniegu i opadów mieszanych i przemieszczać się będzie na północ z odchyleniem na wschód (strzałka środkowa).

Reklama

W piątek po południu wejdzie trzecia strefa opadów na południowym wschodzie i będzie przemieszczać się na północ. Wtedy to front znajdować się będzie w okolicach wschodnich granic kraju. Tam występować będą opady mieszane.

silne opady

Sytuacja pogodowa okiem GFS.

Wg GFS wejście pierwszych opadów śniegu nad krańce południowozachodnie nastąpi w czwartek rano. Z biegiem czasu strefa opadów rozwinie się na froncie ciepłym wchodzącym od zachodu do Polski. Strefa będzie obejmować całą zachodnią i centralną Polskę. Bez opadów jedynie wschód kraju. Do piątkowego poranka powinna wyjść już z terytorium Polski. Kierunek jej przemieszczania zaznaczyłem strzałką po lewej stronie.

W piątek po południu wejdzie kolejna strefa opadów na południowym wschodzie i będzie przemieszczać się na północ. Obejmie cały wschód Polski. Wtedy to front znajdować się będzie w okolicach wschodnich granic kraju. Tam występować będą opady mieszane. Miejscami bardzo silne.

silne opady, silne opady,adwekcja

Sytuacja pogodowa okiem ICON-EU.

Reklama

Model ten wylicza sytuację pogodową bardzo podobną do modelu ECMWF HRES. Różnica to prognozowane wejście i przemieszczanie się stref opadowych.

silne opady, silne opady,adwekcja

Podsumowanie

Sytuacja pogodowa będzie trudna. W czwartek i piątek będą występować średnie i intensywne opady śniegu oraz opady mieszane. Najpierw na zachodzie Polski, następnie w centrum a na koniec na wschodzie.

Nastąpi silna adwekcja ciepłego powietrza. My odczujemy to jako pojawienie się temperatur dodatnich lub oscylujących w okolicach zera stopni. W nocy jednak nadal będą spadać poniżej zera.
Powietrze ciepłe jest lżejsze od zimnego. Podczas wypierania wychłodzonej masy powietrza, ciepłe będzie nad zimne się wślizgiwać. W przekroju pionowym patrząc od góry, będziemy mieć powietrze: zimne, klin ciepłego i zimne. Płatki śniegu opadając na ziemię, będą się w klinie ciepłego powietrza roztapiać, aby następnie wpaść w powietrze zimne i tam się schłodzić i zamarzać. W wyniku tego może spaść miejscami deszcz lodowy lub przechłodzony deszcz zamarzający.
Skutkować to będzie oblodzeniami na ulicach, chodnikach. Będziemy monitorować sytuację.

Reklama

Aktualne mapy pogodowe.

Reklama