Przejdź do treści

Silne opady śniegu. Oblodzenia. OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE. Aktualizacje LIVE

[bdp_ticker ticker_title=”LIVE” theme_color=”#8c0000″ font_color=”#0a0000″ font_style=”bold” autoplay=”false” limit=”1″ category=”224″]

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 26.11.2021r – 11:00 CET – 27.11.2021r – 14:00 CET

opady śniegu, ostrzeżenie, oblodzenia,

OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM

Obszary zaznaczone kolorem — NIEBIESKIM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów ciężkiego śniegu.

Obszary zaznaczone kolorem ZIELONYM — z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych opadów deszczu

opady śniegu, opady śniegu,ostrzeżenie,oblodzenia

SYTUACJA BARYCZNA

Polska aktualnie znajduje się w strefie słabo wykształconego siodła barycznego. Po zachodniej stronie kontynentu pogłębia się stale zatoka w polu geopotencjału. Kraj dostanie się w nieco szybszy przepływ w środkowej i górnej troposferze, co będzie sprzyjać wędrówce ośrodka niskiego ciśnienia znad basenu Morza Śródziemnego. Będzie on wędrował w naszym kierunku, delikatnie się pogłębiając (ciśnienie będzie spadać). Wraz z nadejściem niżu barycznego wejdzie lekko pofalowany front atmosferyczny, który przyniesie opady wielkoskalowe deszczu / deszczu ze śniegiem i śniegu.

SILNY WIATR — SPODZIEWANE ZJAWISKA

– UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU
– UMIARKOWANE OPADY DESZCZU / DESZCZU ZE ŚNIEGIEM
– WYSTĄPIENIE LOKALNIE ŚLISKOŚCI NAWIERZCHNI DRÓG I CHODNIKÓW.
– OGRANICZENIE WIDZIALNOŚCI POZIOMEJ W STREFIE OPADÓW ŚNIEGU.

opady śniegu, opady śniegu,ostrzeżenie,oblodzenia

OPIS ZAGROŻENIA

Przed nami pierwszy, poważniejszy incydent z opadami śniegu. Jak już wiemy, do Polski znad basenu Morza Śródziemnego powoli zacznie zmierzać niż baryczny. Nie od dzisiaj wiadomo, że ośrodek znad tamtych regionów ma sporo wilgoci, więc niesie sporą ilość opadu. Tak będzie prawdopodobnie tym razem.

Jeszcze przed południem nad południową częścią kraju dotrze strefa frontu atmosferycznego z opadami deszczu ze śniegiem oraz śniegu. W miarę zbliżania się niżu strefa będzie przesuwała się w kierunku północnym. Niż baryczny „kręci” się przeciwnie do ruchów wskazówek zegara. Oznacza to, że front będzie się nieco falował i prawdopodobnie ułoży się w linii od południowego zachodu po północy wschód kraju. Po zachodniej stronie w strefie zaciągania nieco chłodniejszej masy powietrza będziemy mieli do czynienia z opadami śniegu.

Z uwagi na to, że front nie będzie w stanie się przedrzeć nad zachodnie granice, opady będą miały charakter wielkoskalowy / ciągły. Po wschodniej stronie wędrującego ośrodka niżowego zaciągane zostanie ciepłe powietrze z południa, a to oznacza opady deszczu lub lokalnie deszczu ze śniegiem. Jak zauważyliście pewnie, na mapie widoczne są niebieskie i zielone kropki — to przypuszczalna możliwość wystąpienia opadów deszczu ze śniegiem (w przypadku zielonych punktów), oraz śniegu (w strefie opadów deszczu).

Pamiętać należy, że ostrzeżenie ma swoją ważność, a niż będzie się stale przesuwał. Oznacza to, że np. gdzieś na początku będzie padał śnieg, który pod koniec ważności ostrzeżenia może przejść w opady deszczu ze śniegiem. Proszę więc zatem o brak komentarzy typu — miał być śnieg, a jest deszcz, bo sytuacja będzie rozwojowa.

opady śniegu, opady śniegu,ostrzeżenie,oblodzenia

Niestety opady śniegu już o charakterze umiarkowanym przy zakresie temperatur 0 – 2 stopnie będą już dość uciążliwe. Śnieg będzie bogaty w wodę, będzie lepki, więc może się on łączyć z innymi płatkami, tworząc dość duże ich rozmiary. Mimo dodatniej temperatury może dojść do utworzenia się niewielkiej pokrywy, która może się utrzymać przez parę godzin. Na drogach będzie ślisko, gdyż wszystko, co spadnie (mowa oczywiście o śniegu) będzie się lepić do opon, tworząc taki śnieżny, śliski „futerał”. Zwiększy się ryzyko kolizji i wypadków. To nie jedyny problem.

Opady mogą także zalegać na liniach energetycznych oraz gałęziach. W przypadku tych pierwszych jest szansa na ich zerwanie. W przypadku tych drugich jest szansa na ich złamanie. Gałęzie mogą upadać na jezdnie oraz na linie napowietrzne powodując zagrożenie. Lokalnie trzeba się liczyć z przerwami w dostawie energii elektrycznej. Na chodnikach również może być ślisko, wiec należy uważać. Pamiętajcie, że śnieg padający z taką intensywnością będzie ograniczał widzialność poziomą — po prostu pogorszy się widzialność w opadach. UŻYWAJCIE WTEDY ŚWIATEŁ MIJANIA!!!!!!

Pamiętajcie, że mapa, jak również treść ostrzeżenia mają charakter orientacyjny i przebieg aury może się nieco zmienić. Uważajcie na siebie i raportujcie, jeśli sytuacja tego wymaga.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Zapraszamy na Fanpage „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały.

Inne wiadomości.