Przejdź do treści

Do Polski wchodzi od południowego zachodu niż śródziemnomorski bardzo zasobny w wilgoć. Przyniesie on obfite opady mokrego, ciężkiego śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. IMGW wydało ostrzeżenia. To pierwszy tak duży incydent zimowy w tym sezonie.

[bdp_ticker ticker_title=”LIVE” theme_color=”#8c0000″ font_color=”#0a0000″ font_style=”bold” autoplay=”false” limit=”1″ category=”224″]

opady, opady,śniegu,śnieżyca

Reklama

Aktualności Live (poczekaj na załadowanie)

Niż śródziemnomorski nadciąga.

Niż ten narodził się w ostatnich dniach u wybrzeży Hiszpanii. Przyniósł tam intensywne deszcze powodujące zalania. Następnie przemieścił się przez Zatokę Genueńską, cały czas nabierając wilgoci. Jeszcze wczoraj przynosił silne deszcze między innymi we Włoszech oraz Chorwacji. W Alpach sypie śnieg. W tym momencie strefa opadów z nim związana wchodzi nad terytorium Polski od południowego zachodu. W najbliższych godzinach nastąpi w Polsce większe załamanie pogody, a na drogach w wielu miejscach będzie trudna sytuacja.

opady, opady,śniegu,śnieżyca
Aktualne położenie niżu (25.11.2021 21:30) Sat24
Reklama

Śnieżyca w piątek 26.11.2021 — silne opady mokrego śniegu

Aktualne wyliczenia modeli prognostycznych są bardzo podobne. Przyjrzyjmy się tym scenariuszom dokładniej.

Model GFS

Pierwszy deszcz przechodzący w mokry śnieg pojawić się ma jutro w godzinach porannych na południu woj. śląskiego i opolskiego. Z biegiem godzin strefa opadów będzie przesuwać się na północny wschód, stopniowo obejmując kolejne województwa. Bez opadów na północnym zachodzie i zachodzie Polski. Najsilniejsze opady prognozowane są na wschodzie woj. mazowieckiego oraz południu woj. podlaskiego. Białą linią zaznaczyliśmy kierunek przemieszczania się najsilniejszych naszym zdaniem opadów. Strefa opadów opuścić ma Polskę po południu w sobotę. Może spaść miejscami do 10-12 cm śniegu. Śnieg będzie szybko topnieć.
Temperatury: 0-2 stopnie Celsjusza. Deszcz w południowym i wschodnim sektorze niżu. Na pozostałym obszarze śnieg.

opady, opady,śniegu,śnieżyca

Model ECMWF HRES

Prognoza bardzo podobna do powyższej. Pierwszy deszcz przechodzący w mokry śnieg pojawić się ma jutro w godzinach porannych na południu woj. opolskiego i małopolskiego. Z biegiem godzin strefa opadów będzie przesuwać się na północny wschód, stopniowo obejmując kolejne województwa. Odchylenie niżu na północnym wschodzie ma być jednak większe. Przez co śnieg może padać również na terenach wysuniętych bardziej na zachód względem prognozy GFS. Bez opadów na północnym zachodzie i zachodzie Polski. Białą linią zaznaczyliśmy kierunek przemieszczania się najsilniejszych naszym zdaniem opadów. Może spaść miejscami do 12-14 cm śniegu. Śnieg będzie szybko topnieć. Strefa opadów opuścić ma Polskę po południu w sobotę.
Temperatury 0-2 stopnie Celsjusza. Deszcz w południowym i wschodnim sektorze niżu. Na pozostałym obszarze śnieg.

opady, opady,śniegu,śnieżyca

Model ICON EU oraz SWISS

Wyliczenia są bardzo podobne do powyższych. Największą różnicą jest godzina wejścia strefy opadów i wyjścia z kraju. Względem poprzednich modeli wynosi około dwóch godzin. Co więcej, model ten prezentuje zdecydowanie mniejszą wydajność opadową. Ma spaść maksymalnie 2-5 cm śniegu. Śnieg będzie szybko topnieć.

opady, opady,śniegu,śnieżyca
opady, opady,śniegu,śnieżyca
Reklama

Bardzo trudne warunki na drogach — nasze podsumowanie

W przeciwieństwie do nadchodzącej niedzieli tu mamy sytuację jasną i klarowną. Już od około dwóch dni modele numeryczne pokazywały bardzo podobny scenariusz. Stąd nasze wstępne prognozy już na kilka dni wcześniej. A więc będziemy mieć pierwszy większy incydent zimowy w tym roku. Brzmi to trochę dziwnie, ponieważ mamy listopad. Śnieg powinien być w listopadzie normą. Niestety w ostatnich latach jest go jak na lekarstwo. Ale jesteśmy pewni, że wchodzimy w okres bardziej śnieżny.

Wróćmy jednak do jutra. W wielu miejscach opady będą przechodzić z deszczu w deszcz ze śniegiem i mokry, lepki oraz ciężki śnieg. Temperatura dodatnia sprawi, że będzie on topnieć, a na drogach zacznie zalegać błoto pośniegowe. Wieczorem z piątku na sobotę temperatury spadną delikatnie poniżej zera. To bardzo niebezpieczna kombinacja. Będzie miejscami bardzo ślisko. Mam nadzieję, że macie odpowiednie opony.

Najwięcej opadów śniegu i deszczu ze śniegiem przewidujemy w województwach: opolskim, małopolskim, śląskim, świętokrzyskim, łódzkim, mazowieckim, podlaskim oraz warmińsko-mazurskim. W woj. podkarpackim oraz lubelskim może dobrze popadać deszcz.

Ostrzeżenia IMGW na piątek

IMGW wydało wstępne alerty (Intensywne opady śniegu stopień: 1 oraz oblodzenie — stopień 1) na piątek 26.11.2021. Wstępnie tam akumulacja opadów śniegu może być największa. Miejscami spaść może do 15 cm białego puchu. O wszystkich ostrzeżeniach będziemy informować.

opady, opady,śniegu,śnieżyca

Źródła map: WX ChartsMeteologix.comICM Meteo, IMGW

Reklama