Przejdź do treści

Silne śnieżyce nad Polską w następnych dniach. Dwa niże przed nami. Przegląd modeli numerycznych. TO NIE JEST OSTATECZNA PROGNOZA!

Silne śnieżyce nad Polską możliwe w następnych dniach. Przegląd modeli numerycznych.

Reklama

Z zaciekawieniem przyglądamy się wyliczeniom modeli numerycznych na kolejne dni. Widać w nich możliwe przemieszczenie się niżów znad Morza Śródziemnego w kierunku północno wschodnim. Niże te również będą wpływały na pogodę w Polsce.

Silne śnieżyce nad Polską w następnych dniach. Dwa niże przed nami. Przegląd modeli numerycznych. TO NIE JEST OSTATECZNA PROGNOZA!

Silne śnieżyce nad Polską?

Sytuacja baryczna nad Europą spowoduje tworzenie się i wędrówkę niżów znad Morza Śródziemnego w kierunku północnowschodnim. Niże te wg. wyliczeń mają docierać między innymi do Polski, przynosząc opady śniegu lub deszczu (w zależności od ułożenia frontów). Niże przemieszczające się znad Morza Śródziemnego są zasobne w wilgoć, więc w momencie przechodzenie nad danym terenem mogą wystąpić obfite opady śniegu bądź ulewne opady deszczu.

WAŻNE

Reklama

Tu trzeba być bardzo ostrożnym w prognozach. Termin jest jeszcze daleki, a prognozy mogą się zmieniać. Mimo wszystko tendencja jest faworyzująca taką właśnie sytuację, dlatego o niej wspominamy.

Przejście niżu nocą z piątku na sobotę 9-10.12.2022

Pierwszy niż widoczny w wyliczeniach modeli numerycznych o takiej charakterystyce dotrze nad Polskę w piątek 9 grudnia i przemieszczać się będzie przez południe i południowy wschód kraju przez noc z piątku na sobotę. W sobotę powinien opuścić nasz kraj.

YouTube player

W aktualnych wyliczeniach widać, że na południowym wschodzie Polski będzie znajdował się sektor ciepłego powietrza związany z tym niżem, dlatego tam pojawią się silne bądź ulewne opady deszczu, natomiast bardziej na północ i na zachodzie będą występowały opady mokrego śniegu.

Reklama

W przypadku tego niżu termin jest dość bliski. Różnice w wyliczeniach maleją, a prognozy stabilizują się, przez co możemy już powiedzieć, że opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem występować będą w województwie podkarpackim, oraz na południu województwa lubelskiego. Opady mokrego śniegu i śniegu występować będą w województwie małopolskim, świętokrzyskim, części południowej i wschodniej województwa mazowieckiego oraz na południu województwa podlaskiego.

Poniżej na czerwono zaznaczony zasięg opadów deszczu i deszczu ze śniegiem, a na niebiesko zaznaczone opady śniegu.

silne śnieżyce, silne śnieżyce,nad Polską

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Przejście głębokiego niżu 10-13.12.2022

Kolejny niż prognozowany jest w dniach od 10 do 13 grudnia. Ten niż według wyliczeń zdecydowanie mocniej wpłynie na cały teren Polski, ponieważ przyniesie lokalnie bardzo silne opady. I teraz wszystko zależy też od trajektorii przemieszczania się tego niżu, bo warianty w tym momencie są 2.

Reklama

Pierwszy z nich mówi o tym, że opady śniegu wejdą już w sobotę 10 grudnia od południa Polski i bardzo szybko obejmą cały kraj. Najsilniej ma padać na południu i wschodzie Polski w niedzielę oraz na północnym i południowym zachodnie w poniedziałek. Niż będzie dość długo stacjonował niedaleko naszych wschodnich granic, więc opady utrzymają się do 13 grudnia.

Drugi wariant mówi o wejściu ośrodka niskiego ciśnienia nad centralną Polskę. Wtedy to na zachodzie i północy będą występowały silne opady śniegu, natomiast na południu i południowym wschodzie opady mieszane oraz opady deszczu, ponieważ tam będzie znajdował się sektor ciepłego powietrza.

To jest już bardziej odległy termin, więc musimy czekać na kolejne wyliczenia.

silne śnieżyce, silne śnieżyce,nad Polską

Bardzo silny wiatr na wybrzeżu.

Reklama

Co więcej, ten niż przyniesie bardzo silne porywy wiatru, szczególnie na Wybrzeżu i na Bałtyku. Lokalnie w nocy z poniedziałku na wtorek wiatr będzie wiał z prędkością 90 – 100 km/h. Na zachodzie polski wiatr w porywach do 70 km/h.

silne śnieżyce, silne śnieżyce,nad Polską

Inne wiadomości

Reklama