Przejdź do treści

Silne trzęsienie ziemi w Bośni i Hercegowinie. Jedna ofiara śmiertelna i zniszczenia.

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło Bośnię i Hercegowinę w piątek późnym wieczorem, zabijając jedną osobę, raniąc co najmniej dwie inne i zmuszając setki ludzi do ucieczki z domów.

Trzęsienie ziemi o sile 5,6

Reklama

Trzęsienie ziemi o sile 5,6 w skali Richtera miało swoje epicentrum 42 kilometry na południowy wschód od miasta Mostar w pobliżu południowego miasta Stolac. Trzęsienie rozpoczęło się o godzinie 23:07 czasu środkowoeuropejskiego zmuszając setki ludzi do pospiesznej ucieczki ze swoich domów. Jak informuje Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne – epicentrum miało miejsce na głębokości 5 kilometrów. Trzęsienie ziemi było odczuwalne również w Chorwacji, Serbii i Czarnogórze.

Silne trzęsienie ziemi

Ofiara śmiertelna, dwie osoby ranne i zniszczenia

27-letnia kobieta zmarła w wyniku obrażeń, a jej rodzice zostali ranni po tym, jak część wzgórza onunęła się przez trzęsienie ziemi zawalając ich dom rodzinny w miejscowości Stolac. Bilans ofiar nie jest zamknięty. W sobotę służby ratownicze przeszukują uszkodzone domy.

Reklama

Inne miasta w południowej części Bośni, takie jak Ljubinje i Čapljina, zgłosiły też znaczne szkody materialne.

Silne trzęsienie ziemi, Silne trzęsienie ziemi,ofiara śmiertelna,zniszczenia

Prezydencja BiH składa kondolencje.

Członkowie trójstronnej prezydencji kraju natychmiast zareagowali na to wydarzenie. Bośniacki przedstawiciel Šefik Džaferović złożył kondolencje rodzinie zabitej kobiety, nazywając jej śmierć „wielką tragedią”.

Bośniacki chorwacki członek prezydium Željko Komšić odwiedził rodziców ofiary, którzy są leczeni w szpitalu w Mostarze, zobowiązując się do odwiedzenia Stolac później w sobotę.

Reklama

Ich bośniacki serbski odpowiednik Milorad Dodik wydał Ljubinje 500 000 marek konwertowalnych (250 000 euro) w funduszach nadzwyczajnych, aby pomóc w pokryciu szkód.

Nerwy ze stali

Trzęsienie zaskakuje ludzi podczas pracy. Tak było też w Bośni. Na nagraniu poniżej widzimy prezenterkę, która wykazała się zimną krwią, prowadząc wiadomości podczas trzęsienia ziemi.

Seria trzęsień ziemi

Kolejne niewielkie trzęsienia ziemi zostały zarejestrowane w ogólnym obszarze Stolac przez całą noc, od 2,7 do 4,4 w skali Richtera, podały lokalne media.

Główne trzęsienie ziemi było odczuwalne w całej Bośni, ale także wzdłuż wybrzeża sąsiedniej Chorwacji, Czarnogóry i dalej na południowy wschód w Albanii.

Inne wiadomości

Reklama