Przejdź do treści

Silny układ burzowy (MCS) związany z niżem SIMONE przemieszcza się przez Węgry.

Obserwujemy na mapach duży i silny układ burzowy przemieszczający się przez południowe Węgry w kierunku północnym i północnowschodnim. Związany jest z niżem Simone.

Układ MCS

Reklama

Wspominaliśmy wcześniej o niżu Simone, który na Bałkanach zwany jest cyklonem Jadranka. Pokazuje teraz pazur. Dosłownie.

Największa aktywność burzowa w tym momencie znajduje się w Węgrzech – w ich południowej części oraz w Serbii. Układ burzowy będzie przemieszczał się dalej na północny wschód (w kierunku Słowacji) oraz na wschód wchodząc do Rumunii.

Reklama

Z analiz wynika, że nie ma szans, aby dotarł do krańców Polski południowo wschodniej. Wygasać będzie w miejscach, gdzie narysowaliśmy linie. Z tego co nam wiadomo, podczas przechodzenia tego układu pada bardzo silny ulewny deszcz oraz grad.

Dlaczego cyklon Jadranka?

Chorwackie media okrzyknęły niż Simone Cyklonem Jadranka. Wynika to między innymi z faktu, że w Chorwacji spodziewane były bardzo silne ulewy i burze. I tak jest faktycznie. Od czwartku Pada szczególnie mocno we Włoszech, w Chorwacji i Słowenii. Po południu w piątek rozwiną się gwałtowne burze w BiH, Chorwacji, Albanii oraz na Węgrzech. W tamtych rejonach pogoda ustabilizuje się dopiero w sobotę.

Inne wiadomości

Reklama