Silny wiatr do 80 km/h i bałtycki efekt jeziora w niedzielę. Możliwe burze śnieżne.
Silny wiatr w niedzielę
Od godzin porannych występują silne porywy wiatru, w szczególności na Wybrzeżu (do 80 km/h) oraz w Polsce północno wschodniej i wschodniej. Na Warmii i Mazurach do 70 km/h. Na pozostałym zaznaczonym na mapie obszarze do 65 km/h. Strefa silnych porywów wiatru bardzo szybko będzie przemieszczać się na wschód i opuści nasz kraj już w godzinach wieczornych.
Spływ powietrza z północy
Niż który w ostatnich godzinach psuje pogodę w Polsce, zaciąga chłodne masy powietrza z północy Europy. Te po napłynięciu nad cieplejszy Bałtyk przyczyniły się do uruchomienia wzmożonej konwekcji.
Bałtycki efekt jeziora na północnym wschodzie w sobotę
Jednak tym razem spływ powietrza chłodnego nie pędzi prosto nad całe wybrzeże polskie, tylko jest skierowany na południowy wschód w kierunku Polski północno wschodniej znad północnych terenów województwa pomorskiego i zatoki Gdańskiej.
W związku z tym komórki opadowe przemieszczają się na południowy wschód. Z upływem czasu masa powietrza wraz z komórkami konwekcyjnymi będzie coraz bardziej spychana w kierunku Polski i w godzinach popołudniowych obejmie również woj. centralne.
Chmury te przynosić będą punktowe, ale intensywne opady śniegu. Padać też mogą wyładowania.
Efekt jeziora – jak powstaje?
Otóż próba uniesienia się „ciepłej” pary wodnej znad wód powierzchniowych sprawia, że trafiając na znacznie chłodniejszą warstwę, zaczyna ona bardzo szybko kondensować. (Pamiętajcie, że „Jesteśmy” nad wodą, więc wilgoci jest sporo) Szybkie unoszenie się i kondensacja sprawiają, że bardzo szybko tworzą się chmury pionowe / konwekcyjne.
Są one „zasilane” jeziorem lub morzem. W bardzo krótkim czasie okazuje się, że powstaje wielka, rozległa strefa opadu konwekcyjnego, który wędrując nad ląd, przynosi bardzo intensywne opady śniegu, które w parę chwil mogą dosłownie „zasypać” Wasz Świat.
Gdy przestaniesz zasilać baterię, w końcu się rozładuje. Tak jest i tym razem. Po przejściu chmury nad ląd powoli i sukcesywnie spada jej wydajność opadowa. Niestety, jeśli adwekcja chłodu i gradient pionowy (różnica) temperatury nadal są spore, to powstają kolejne chmury i taka śnieżyca, może trwać nawet do kilku godzin – coś w stylu „training storms” -czyli burza jedna po drugiej.