Przejdź do treści

Silny wiatr. Na wybrzeżu do 100 km/h. Silne opady. Kolejny głęboki niż nad Polską.

Dopiero co znad Polski odsuwa się strefa opadów śniegu i deszczu związana z frontem okluzji niżu, który wędrował nad Morzem Bałtyckim, a już szybko zbliża się kolejny głęboki niż. W środę i czwartek spodziewamy się wzrostu prędkości wiatru, opady śniegu, mieszane oraz marznącego deszczu. Warunki na drogach bardzo złe.

[bdp_ticker ticker_title=”LIVE” theme_color=”#8c0000″ font_color=”#0a0000″ font_style=”bold” autoplay=”false” limit=”1″ category=”224″]

na wybrzeżu, silny wiatr,

Reklama

Silny wiatr w środę i czwartek

Tym razem pragniemy zwrócić uwagę szczególnie na silny wiatr. Wzmagać się on będzie w pierwszej połowie środy. Z upływem czasu porywy nasilą się do 60-80 km/h w Polsce północnej. Wg. wyliczeń modeli najsilniej wiać będzie na wybrzeżu zachodnim oraz w Sudetach. Tam porywy mogą przekraczać 100 km/h. Nad morzem wystąpić może zjawisko cofki (w kulminacyjnym momencie wiatr będzie wiał z kierunku północnego).
W związku z tym zwracamy się do Was z apelem, aby bardzo uważać w zagrożonych silnym wiatrem rejonach i śledzić pogodę. Nawet porywy 70-80 km/k mogą być bardzo niebezpieczne.
W związku z niebezpieczną pogodą uruchamiamy RELACJĘ LIVE. Będziemy tam umieszczać główne newsy związane z przejściem niżu.

Wędrówka głębokiego niżu i związanych z nim frontów

Wiatr to jednak nie wszystko. W środę z zachodu na wschód Polski będzie się szybko przemieszczać front ciepły. Związana z nim strefa opadów zacznie zaznaczać się na krańcach zachodnich między 6-9 rano. Następnie przesuwać się będzie na wschód. Przed frontem występować będą silne opady mokrego śniegu. Szczególnie obficie padać będzie na północnym zachodzie kraju oraz na Kujawach, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Lokalnie może spaść od 8-12 cm śniegu. Za frontem napływać będzie cieplejsze powietrze. Tam opady przejdą w deszcz.

W ślad za frontem ciepłym wędrować będzie front chłodny, który znów przyniesie opady śniegu. Takie zestawienie jest bardzo niebezpieczne.

Reklama

Bardzo trudne warunki na drogach

Trudne warunki drogowe będą występowały praktycznie w całym kraju. Najpierw padać będzie mokry śnieg, tworząc błoto pośniegowe. Z czasem pojawią się opady mieszane i marznący deszcz. W wielu miejscach pojawią się oblodzenia stwarzające bardzo duże zagrożenie. Jednak najbardziej uważać powinni kierowcy na północy Polski. Tam w dodatku wiatr może łamać gałęzie i drzewa.

Ostrzeżenia Sieci Obserwatorów Burz

Sieć Obserwatorów Burz wydała ostrzeżenie. Jak sami piszą:
„Wiatr zacznie się nasilać już w pierwszej połowie dnia. Z biegiem czasu porywy będą się wzmagać, głównie w górach, gdzie popołudniu mogą przekroczyć 100 km/h. W pasie na północ od linii Zielona Góra-Biała Podlaska, porywy będą przekraczać 60 km/h, miejscami dojdą do 80 km/h. Na wybrzeżu zachodnim wiatr osiągnie w porywach do 85-90 km/h, nad samym morzem przekroczy 90 km/h. Nad Zatoką Pomorską wiać będzie początkowo z zachodu, a w kulminacyjnym momencie z północy, co grozi powstaniem zjawiska cofki.”

Reklama

IMGW wydaje ostrzeżenia.

IMGW wydało na środę i czwartek ostrzeżenia związane z silnym wiatrem, jaki ma w tych dniach wystąpić. Zasięg ostrzeżeń możecie sprawdzić na mapach poniżej.

Aktualności Live (poczekaj na załadowanie)

Źródła map: WX ChartsMeteologix.comICM Meteo, IMGW

Reklama