Przejdź do treści

SILNY WIATR. OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE

SILNY WIATR. ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 21.10.2021r – 10:00 CEST – 22.10.2021r – 02:00 CEST

SILNY WIATR

Reklama

OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM

Obszary zaznaczone kolorem – CZERWONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, które mogą przekraczać 110 km/h. W górach prędkość szacowana to 140 – 160 km/h, ale nie wyklucza się większych porywów.

Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru w zakresie 70 – 95 km/h, z tym, że podczas występowania zjawisk konwekcyjnych, porywy mogą przekraczać 105 km/h lub więcej.

Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia silnych porywów wiatru w zakresie 55 – 70 km/h, chociaż nie wykluczam tutaj także silniejszych, lokalnych porywów.

SILNY WIATR

SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się w polu obniżonego ciśnienia w oddziaływaniu głębokiego ośrodka znad Skandynawii, który nosi cechy ośrodka wielo-centrycznego. Po za jednym frontem niżu zasadniczego, niż wtórny nieco bardziej zbliży się do naszego kraju i wraz zatoką i kolejnym frontem, będzie przesuwał się na północy wschód kontynentu. Z powodu silnego przepływu powietrza w środkowej troposferze, obecności prądu strumieniowego (jet stream) oraz silniejszego wymuszania geostroficznego wraz ze wspomnianym frontem istnieje spora szansa na pojawienie się konwekcji, w której porywy przekroczyć mogą 105 km/h.

SILNY WIATR

Reklama

SILNY WIATR – SPODZIEWANE ZJAWISKA

– SILNE / BARDZO SILNE PORYWY WIATRU 140 / 160 LUB WIĘCEJ NAD TERENAMI GÓRSKIMI.

– SILNE / BARDZO SILNE PORYWY WIATRU W PASIE NADMORSKIM 100 / 120 km/h.

– SILNE / BARDZO SILNE PORYWY WIATRU 55 / 105 KM/H NA NIZINACH.

– UMIARKOWANE OPADY DESZCZU / KRUPY ŚNIEŻNEJ LUB GRADU W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA KONWEKCJI.

– WYŁADOWANIA ATMOSFERYCZNE (BURZE).

SILNY WIATR

OPIS ZAGROŻENIA

Trzeba przyznać, że jest to póki co najpoważniejszy incydent wiatrowy do tej pory. Atlantyk póki co był dla nas łaskawy, a i lata ubiegłe pokazały, że ośrodki niżowe, wędrowne nie za bardzo nas lubiły. Tym razem pogoda pokaże pazur. O ile już od wczoraj mamy do czynienia z silniejszymi porywami, o tyle dziś kluczowy dla nas jest wtórny ośrodek, który nieco „niżej” zejdzie w kierunku Polski. Płytka, ale „dynamiczna” zatoka niżowa z frontem przyniesie opady, ale także silniejsze porywy wiatru. W obecnej sytuacji i w takich warunkach powstanie zjawisk konwekcyjnych jest niemal pewne.

Oznacza to, że porywy wiatru w takich zjawiskach mogą być bardzo silne i przekroczyć 100 km/h. Doświadczenie pokazuje, że lokalnie wiatr potrafi w takich warunkach przekroczyć 120 km/h. Oznacza to przede wszystkim możliwość powstania szkód materialnych. Należy liczyć się z przerwami w dostawie energii elektrycznej oraz utrudnieniami na drogach. Na Bałtyku sztorm. W górach warunki do uprawiania turystyki wysokogórskiej bardzo złe. Prędkość wiatru przekroczy 140 km/h (jestem ciekaw ile „wypluje” Śnieżka). Dodatkowo jeszcze nieznacznie spadnie ciśnienie atmosferyczne, co zaowocuje złym samopoczuciem osób, które odczuwają takie zmiany.

Należy uprzątnąć wszystkie luźno leżące przedmioty z ogrodów i balkonów oraz po prostu uważać. Zachowajmy szczególną ostrożność na drogach oraz starajmy się nie parkować samochodów pod drzewami / reklamami. Uważajcie podczas prowadzonych obserwacji, jeśli takowe Prowadzicie.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Reklama

Co warto zrobić przed wichurą

  • Wiedząc o nadchodzącej wichurze usuń z parapetów, balkonu, obejścia wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Silny wiatr bez problemu może porwać przedmioty np. z balkonu które mogą stanowić wtedy zagrożenie dla innych osób.
  • Zamknij okna i drzwi a jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpiecz.
  • Przygotuj w łatwo dostępnym miejscu oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii.
  • Zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz.
  • W miarę możliwości zabezpiecz swój samochód wjeżdżając do garażuNIE parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej.

Co warto zrobić gdy wichura nadejdzie

  • Postaraj się wychodzić na zewnątrz, jeżeli nie jest to niezbędne.
  • Jeżeli jesteś poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia.
  • Jadąc samochodem nie zatrzymuj się pod drzewami, trakcją bądź słupami energetycznymi.
  • Jadąc samochodem zwróć szczególną uwagę na to że przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
  • Gdy sytuacja tego będzie wymagać wyłącz gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru.
  • Staraj się nie korzystać z windy, ponieważ w przypadku zaniku zasilania istnieje ryzyko uwięzienia.

Reklama

Co zrobić po wichurze

  • Gdy już sytuacja się uspokoi dokonaj oględzin strat w swojej okolicy.
  • Poinformuj odpowiednie służby (straż pożarną, policję, pogotowie energetyczne, gazowe oraz inne właściwe służby) o zdarzeniach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi w swojej okolicy (np. zerwana linia energetyczna).
  • Gdy będzie taka konieczność to pomóż osobom rannym i poszkodowanym – udziel im pierwszej pomocy.
  • Uważaj na leżące lub zwisające przewody elektryczne, pod żadnym pozorem ich nie dotykaj i nie próbuj ich samodzielnie usuwać.
  • Zrób zdjęcia zniszczeń w Twoim domu (budynku i wyposażenia), gdyż mogą stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej.
  • Gdy zobaczysz iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody lub też poczujesz swąd spalonej instalacji wezwij służby techniczne, uprzednio wyłączając gaz i elektryczność.

Materiał opracowany na podstawie wytycznych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Linki do poradników.

Zapraszamy na Fanpage „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały.

Prognozy naszych partnerów

silny wiatr, silny wiatr,wichura,pogoda,pogoda na środę i czwartek

Prognoza Sieci Obserwatorów Burz

Kliknij link poniżej i wybierz prognozę dla aktualnego dnia.

CZYTAJ DALEJ


silny wiatr, silny wiatr,wichura,pogoda,pogoda na środę i czwartek

Prognoza „Sorry. Taki mamy klimat

Kliknij link poniżej i wybierz prognozę dla aktualnego dnia.

CZYTAJ DALEJ


Inne wiadomości.

Reklama