Przejdź do treści

Silny wiatr pod koniec przyszłego tygodnia. Wstępna opinia Jarosława Turały

Mamy wieczór. Usiadłem więc, aby się nieco przyjrzeć spodziewanym porywom wiatru na koniec przyszłego tygodnia. FUSy dość dalekie, ale wiem, że Wielu z Was jest pełna obaw.

Co na dziś można powiedzieć?

Reklama

Wygląda to tak, że kluczowym elementem w tej układance wydaje się być spodziewana różnica ciśnienia atmosferycznego pomiędzy ośrodkiem antycyklonalnym (wyżowym) znad zachodniej części Europy, a wędrującym cyklonem, który w spodziewanym środowisku prądu strumieniowego będzie się można powiedzieć – napędzał, czyli sprawiał, że ciśnienie w jego centrum będzie się obniżać. Porównując oba modele – ECMWF / GFS wydaje się również, że prognozowane huraganowe porywy mają związek z szacowaniem właśnie odległości w linii prostej w jakiej się znajdą owa ośrodki. Wyż raczej nie ustąpi, zresztą pewnie Widzicie, że nie ustępuje już od sporej ilości dni. Dzięki temu mieliśmy i mamy huśtawkę – raz niskie, raz wyższe ciśnienie i większe prawdopodobieństwo obecności ośrodków niskiego ciśnienia w niedalekiej odległości od naszego kraju.

Co się może zmienić?

Prognozy widać wyraźnie, póki co utrzymują silne porywy, w wielu miejscach przekraczające 90 / 110 km/h, a kto wie, czy nie większe. Nadzieja pozostaje w nieco mniej oddziaływającym antycyklonie (wyżu), który jeśli delikatnie osłabnie, zmniejszy gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego. Podobnie będzie z niżem. Wszystko zależy, czy będzie się on wypełniał, czy jednak pogłębiał.

Silny wiatr – więcej informacji we wtorek

Reklama

Pamiętajcie, że nadal traktujemy te prognozy jak FUSy, które niekoniecznie muszą się sprawdzić. Nieco więcej informacji już w najbliższy wtorek. Będziemy znacznie bliżej weekendu i prawdopodobnie pojawi się wstępna analiza ewentualnych niebezpiecznych zdarzeń pogodowych. Cały czas jeszcze intuicja mówi, żebym był spokojny, ale zobaczymy…

Inne wiadomości

Reklama