Przejdź do treści

SILNY WIATR. KOMUNIKAT METEOLOROGICZNY NA 20 i 21.10.2021

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 20.10.2021r – 07:00 CEST – 20.10.2021r – 22:00 CEST
SILNY WIATR – OBSZARY OBJĘTE KOMUNIKATEM – Przede wszystkim północne krańce woj. pomorskiego, zachodniopomorskiego, Karkonosze, kotlina kłodzka oraz wyższe partie Tatr oraz Bieszczad.

SILNY WIATR

SYTUACJA BARYCZNA

Reklama

Polska znajduje się jeszcze w oddziaływaniu strefy wilgoci związanej z frontem atmosferycznym, który przynosi na północy opady. Powoli również rośnie gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego związany z „uruchomieniem” cyrkulacji strefowej w szybszym przepływie środkowej / wysokiej troposfery. Przekłada się to, na wzrost prędkości wiatru, szczególnie na krańcach północnych oraz w górach i na pogórzu.

SILNY WIATR

SILNY WIATR – OPIS

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami nad Polskę zbliża się iście jesienna aura. Na Atlantyku dominują niże, które w środowisku prądu strumieniowego będą miały bardzo dobrzy poślizg w naszym kierunku. Zanim jakikolwiek niż zbliży się do naszego kraju, będziemy skazani na środowisko fali górnej z cyrkulacją strefową (zachodnią) ze zwiększonym gradientem (różnicą) poziomą ciśnienia atmosferycznego.

Reklama

Już wzrasta prędkość wiatru, jednak największych porywów w ciągu dnia należy się spodziewać nad samym morzem, wliczając nadmorskie miejscowości, gdzie porywy mogą osiągać lokalnie 70/75 km/h. Na Bałtyku sztorm. W głębi kraju porywy mogą osiągać lokalnie 50 / 60 km/h. W górach już chwilami porywy do 120 km/h. Trzeba zauważyć, że co prawda na nizinach niewielkie to porywy, ale z uwagi na obecność liści istnieje szansa na łamanie się gałęzi, które mogą spadać na drogę i powodować utrudnienia w ruchu. Możliwe są także przerwy w dostawie energii elektrycznej.

SILNY WIATR

Komunikat ma charakter informacyjny i może być udostępniany w celu dotarcia do szerszej grupy odbiorców. Grafika – ESTOFEX

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Zapraszamy na Fanpage „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały.

Prognozy naszych partnerów

silny wiatr, silny wiatr,wichura,pogoda,pogoda na środę i czwartek

Prognoza Sieci Obserwatorów Burz

Kliknij link poniżej i wybierz prognozę dla aktualnego dnia.

CZYTAJ DALEJ


silny wiatr, silny wiatr,wichura,pogoda,pogoda na środę i czwartek

Prognoza „Sorry. Taki mamy klimat

Kliknij link poniżej i wybierz prognozę dla aktualnego dnia.

CZYTAJ DALEJ


Reklama

Inne wiadomości.

Reklama