No i jak najmilsi? U mnie po śniegu prawie nie ma śladu. Za to mam więcej słonecznych chwil. Widać wyraźnie w prognozach niże wędrowne, które spowodują pojawienie się opadów, są one bardzo potrzebne, bo po ostatnim suchym okresie warstwa powierzchniowa gleby jest bardzo sucha. Wielu z Was, modli się o jakąkolwiek wodę z nieba i jest szansa, że trochę jej spadnie z nieba. Oprócz opadów należy się liczyć z silniejszymi porywami wiatru, które lokalnie mogą powodować szkody materialne oraz przerwy w dostawie energii elektrycznej.
AKTUALNA SYTUACJA BARYCZNA
Obecnie znajdujemy się pod wpływem słabego klina wyżowego ośrodka, który znajduje się nad Atlantykiem. Powoduje to w miarę ładną i słoneczną aurę. Niestety widać wyraźnie wędrującą strefę frontu, która przynosi punktowe, niewielkie opady deszczu.
SPODZIEWANA SYTUACJA BARYCZNA
Klin wyżowy i tak pozwoli na wędrówkę ośrodka niskiego ciśnienia znad Morza Północnego. Widać wyraźnie zwiększony przepływ powietrza w środkowej troposferze (wys. ok 5.5 Km, 500 hPa), który niejako faworyzuje pogłębianie się ośrodka niżowego (ciśnienie podczas „wędrówki” będzie nadal spadać), który już jutro osiągnie Skandynawię i będzie dalej przesuwał się w kierunku południowo wschodnim, zaostrzając gradient (większa różnica) poziomy ciśnienia atmosferycznego. Wiąże się to z silniejszymi porywami wiatru oraz z opadami, które przyniesie system frontów atmosferycznych ze wspomnianymi opadami
OPIS
Pogoda się uspokoiła, jest więcej słońca, ale wilgoci również. Oznacza to, że mimo iż mamy klin wysokiego ciśnienia, to porcja wilgoci i napływ nieco cieplejszej masy powietrza powodują występowanie lokalnych opadów deszczu o charakterze punktowym. Niż baryczny będzie wędrował znad północnego Atlantyku przez właśnie Morze Północne w kierunku Bałtyku. Klin wyżowy niekoniecznie będzie chciał się poddać, wiec wędrujący niż spowoduje zwiększenie się gradientu barycznego, a to oznacza silny i porywisty wiatr. Dodatkowo ciśnienie będzie dość szybko spadać, więc warunki biometeo nie będą korzystne. Wspomniany niż baryczny, wspomagany szybkim przepływem powietrza w środkowej troposferze, będzie generował fronty atmosferyczne, które w końcu powinny przynieść długo wyczekiwane opady.
Najsilniejszy wiatr nad morzem
Dużo jest pytań o porywy wiatru, których należy się spodziewać. Otóż wstępnie w związku z oddziaływaniem niżu wędrownego największych porywów wiatru należy się spodziewać nad samym morzem oraz w strefie brzegowej. LOKALNIE PORYWY MOGĄ PRZEKROCZYĆ 100 KM/H CO MOŻE BYĆ PRZYCZYNĄ POJAWIENIA SIĘ SZKÓD MATERIALNYCH. W głębi kraju porywy mogą osiągać lokalnie 70 / 80 km/h, więc i tam możliwe jest , że gałąź się złamie nie będzie prądu lub wiatr coś porwie z ogrodu. Już jutro rano prawdopodobnie należy się spodziewać ostrzeżenia meteo związanego właśnie ze spodziewanymi silniejszymi porywami wiatru.
Na tę chwilę – tyle.