Przejdź do treści

Skażenie Odry. Śnięte ryby, martwe zwierzęta w rzece. Niemieckie media informują o wykryciu rtęci w wodzie.

Skażenie Odry. Śnięte ryby, martwe zwierzęta w rzece. Niemieckie media informują o wykryciu rtęci w wodzie.

Skażenie Odry. Od czego się zaczęło?

Reklama

W Odrze od końcówki lipca masowo znajdowane są śnięte ryby. Pierwsze przypadki odnotowywano w woj. dolnośląskim. Teraz doszły do tego również przypadku w zakresie rzeki w województwie lubuskim.  

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu złożył zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie, a dokładniej próby znalezienia osób, które wypuściły jeszcze nieznaną nam substancję do Odry. 

Reklama

Cały rzeka została objęta monitoringiem, prowadzone są obserwacje i pomiary terenowe, a także pobierane są próbki do badań laboratoryjnych. Pomiary i pobory na odcinku lubuskim prowadzone są w Bytomiu Odrzańskim, Krośnie Odrzańskim, Słubicach i Kostrzynie nad Odrą.

Pierwsze wyniki nie wskazują na obecność tego rodzaju zanieczyszczeń. Niepokojący jest natomiast wyskoki poziom tlenu w wodzie. 

Skażenie Odry,
Grafika: radiozet.pl

Podejrzana substancja na odcinku rzeki w województwie dolnośląskim

Wspominaliśmy wyżej o wysokim poziomie tlenu na rzece i jest to niepokojący sygnał. Na początku sierpnia o wysokim poziomie tlenu w wodzie informował z kolei wrocławski WIOŚ. „Wysoki poziom tlenu w wodzie odbiegający od typowych stężeń tlenu w okresie letnim, czyli w warunkach wysokich temperatur oraz niskich stanów wód, brak zakwitu w wodzie, wysoka temperatura wody, wskazywało na jego nienaturalne pochodzenie.

Reklama

Możliwe, że do wody przedostała się substancja o właściwościach silnie utleniających, z której w wyniku reakcji zachodzących w wodzie uwalnia się tlen- informuje Polsat News.

Skażenie Odry, Skażenie Odry
Grafika: rmf24

Mieszkańcy sami ostrzegają przed skażoną wodą

„Uwaga, nie wchodź do wody” – takie ostrzeżenia, autorstwa samych mieszkańców, można zobaczyć na terenach nad Odrą. Mieszkający tam ludzie na własną rękę informują o zagrożeniu skażoną wodą, gdyż nie potrafią tego zrobić tamtejsze władze. Mieszkańcy Cigacic w Lubuskiem mają żal do służb chroniących środowisko o to, że nie było żadnych ostrzeżeń dotyczących skażenia.

Dopóki przedwczoraj nie padły pierwsze ryby, tu się kąpały dzieci– powiedział jeden z mieszkańców do dziennikarza RMF 24.

Skażenie Odry, Skażenie Odry
Grafika: Strefa Agro

Niemieckie media: W próbkach wody wykryto rtęć. Prezes Wód Polskich: To doniesienia prasowe i zaprzecza

Reklama

Według informacji niemieckiej telewizji RBB w próbkach wody z Odry wykryto rtęć. Wartość, którą pokazał test, miała być tak wysoka, że trzeba było powtórzyć badanie.

Na chwilę obecną to są doniesienia prasowe. Nie mamy potwierdzenia dotyczącego rtęci w Odrze.

Więcej informacji o sytuacji w Odrze ma zostać podane na Sztabie Kryzysowym u wojewody zachodniopomorskiego w Szczecinie-Mam nadzieję, że czegoś się na ten temat dowiem-powiedział prezes.

Reklama

Cały czas czekamy na próbki ryb z Odry do badania. Jeżeli próbki dotrą do instytutu dziś do końca dnia, to pierwsze wyniki badań być może będą w niedzielę wieczorem lub w poniedziałek rano – powiedział dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach profesor Krzysztof Niemczuk.

Giną nie tylko ryby, ale również bobry

Według informacji zginęło już ponad 10 ton ryb na Odrze. Praktycznie już na niemal 2/3 długości rzeki wyciągane są z wody ciała zatrutych ryb. Umierają także bobry.

Zdaniem dr. Pawła Jarosiewicza, eko hydrologa z Uniwersytetu Łódzkiego, to dowód na to, że skażonej substancji musiało być bardzo dużo, skoro zdołała zabić tak duże i wytrzymałe zwierzę, jakim jest bóbr. Kluczowe jest jak najszybsze wyciąganie zwłok, bowiem skażonymi organizmami mogą zatruć się inne zwierzęta.

Skażenie Odry, Skażenie Odry
Fot: Jan Mecwel

Alert RCB

Reklama

W związku z dzisiejszym wnioskiem wojewody lubuskiego dot. zagrożenia ekologicznego, do odbiorców części powiatów woj. lubuskiego przesłano ALERT RCB.

„Uwaga! Zanieczyszczona woda w Odrze. Nie kąp się w Odrze i nie używaj wody z rzeki. Śledź komunikaty Sanepidu”.

Wydaje się, że alert przyszedł jednak za późno 🙁

Skażenie Odry, Skażenie Odry
Grafika: RCB

Z ostatniej chwili!

Skażenie Odry, Skażenie Odry
Twiiter: Łukasz Bok

Źródła: Polsat News oraz RMF 24

Autor: Sebastian Grzegorzak

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Reklama