Przejdź do treści

Słupy i filary świetlne. Piękne zjawisko występujące podczas siarczystego mrozu.

Gdy pojawia się siarczysty mróz, pojawiają się też szanse na ujrzenie rzadkiego i fascynującego zjawiska. Kolumny światła wzbijające w niebo po zmroku i przed porankiem. Zwane też filarami świetlnymi lub słupami światła.

Filary świetlne – Czym jest to zjawisko?

Reklama

Słupy świetlne to zjawisko optyczne, które obserwujemy jako kolumny światła wzbijające się w niebo. Możemy mieć też wrażenie, że kolumny te skierowane są z nieba w kierunku ziemi. Kolumny te mają kolor żółty lub biały (zależny jest od koloru źródła światła. Czasem są one ledwo widoczne gołym okiem, a piękno ujawniają dopiero po dłuższym naświetlaniu zdjęcia. Innym razem gołym okiem widać w pełni to zjawisko.

filary świetlne, filary świetlne,słupy,świetlne
Filary świetlne nad Białymtokiem. Autor (i więcej na): (7) Oczami natury – Kamil Rogowski | Facebook
filary świetlne, filary świetlne,słupy,świetlne
Filary widziane na Podhalu. Autor: Weronika Ślęczek.

Słupy świetlne — jak powstają?

Szansa na obserwację tego zjawiska pojawia się gdy nad dany teren napływa silny mróz. Czasem w wychłodzonym powietrzu bardzo blisko powierzchni ziemi powstają drobne kryształki lodu. Nazywa się je pyłem diamentowym. Kryształki te o płaskiej powierzchni, zwykle obecne wysoko w chmurach znajdując się blisko powierzchni, odbijają światło emitowane przez lampy uliczne etc. w dół. Tak powstają filary świetlne.

filary świetlne, słupy, świetlne,
Wyjaśnienie powstania filarów: Autor: Les Cowley

Jak i kiedy obserwować filary świetlne?

Reklama

Musimy mieć w naszym rejonie siarczysty mróz. Minimalne temperatury naszym zdaniem to przynajmniej -10 stopni Celsjusza. Jednak to nie wystarczy. Musi też występować tzw. pył diamentowy. Gdy poświecimy latarką po zmroku przed siebie i zobaczymy drobne kryształki lodu unoszące się w powietrzu i odbijające światło, to nasze szanse na obserwację filarów mocno wzrastają.

Największe szanse na ich zaobserwowanie występują zaraz po zmroku i przed porankiem. Wydatnie w ich fotografii pomaga obiektyw szerokokątny oraz dłuższe naświetlanie.

Inne wiadomości

Reklama