Gdy pojawia się siarczysty mróz, pojawiają się też szanse na ujrzenie rzadkiego i fascynującego zjawiska. Kolumny światła wzbijające w niebo po zmroku i przed porankiem. Zwane też filarami świetlnymi lub słupami światła.
Filary świetlne – Czym jest to zjawisko?
Słupy świetlne to zjawisko optyczne, które obserwujemy jako kolumny światła wzbijające się w niebo. Możemy mieć też wrażenie, że kolumny te skierowane są z nieba w kierunku ziemi. Kolumny te mają kolor żółty lub biały (zależny jest od koloru źródła światła. Czasem są one ledwo widoczne gołym okiem, a piękno ujawniają dopiero po dłuższym naświetlaniu zdjęcia. Innym razem gołym okiem widać w pełni to zjawisko.
Słupy świetlne — jak powstają?
Szansa na obserwację tego zjawiska pojawia się gdy nad dany teren napływa silny mróz. Czasem w wychłodzonym powietrzu bardzo blisko powierzchni ziemi powstają drobne kryształki lodu. Nazywa się je pyłem diamentowym. Kryształki te o płaskiej powierzchni, zwykle obecne wysoko w chmurach znajdując się blisko powierzchni, odbijają światło emitowane przez lampy uliczne etc. w dół. Tak powstają filary świetlne.
Jak i kiedy obserwować filary świetlne?
Musimy mieć w naszym rejonie siarczysty mróz. Minimalne temperatury naszym zdaniem to przynajmniej -10 stopni Celsjusza. Jednak to nie wystarczy. Musi też występować tzw. pył diamentowy. Gdy poświecimy latarką po zmroku przed siebie i zobaczymy drobne kryształki lodu unoszące się w powietrzu i odbijające światło, to nasze szanse na obserwację filarów mocno wzrastają.
Największe szanse na ich zaobserwowanie występują zaraz po zmroku i przed porankiem. Wydatnie w ich fotografii pomaga obiektyw szerokokątny oraz dłuższe naświetlanie.