Przejdź do treści

Słupy światła nad rosyjskim miastem. Czym jest to tajemnicze zjawisko?

Na terenie Biełgorodu pojawiły się nocą słupy światła. Wzbudziło to lęk w mieszkańcach okolic tego miasta, a samo zjawisko zostało przez wielu nagrane. Nagrania te zaczynają zdobywać popularność na TikToku. Wyjaśniamy, czym dokładnie są te słupy.

Nad Rosyjskim miastem pojawiły się tajemnicze słupy światła. Wyjaśniamy, czym są.

Filary z Biełgorodu

Reklama

W Biełgorodzie (mieście leżącym tuż przy granicy z Ukrainą późnym wieczorem zaobserwować można było wysokie, jaskrawe słupy światła. Nagranie tego zjawiska bardzo szybko zyskuje popularność w internecie. Mieszkańcy mają kilka teorii. Jedna z nich mówi, że to instalacja czegoś na wzór „zakłócacza” satelitarnego.

Nam to oczywiście wygląda na naturalne zjawisko tzw. filarów świetlnych.

Filary świetlne – Czym jest to zjawisko?

Reklama

Słupy świetlne to zjawisko optyczne, które obserwujemy jako kolumny światła wzbijające się w niebo. Możemy mieć też wrażenie, że kolumny te skierowane są z nieba w kierunku ziemi. Kolumny te mają kolor żółty lub biały (zależny jest od koloru źródła światła. Czasem są one ledwo widoczne gołym okiem, a piękno ujawniają dopiero po dłuższym naświetlaniu zdjęcia. Innym razem gołym okiem widać w pełni to zjawisko.

słupy światła, słupy światła,filary świetlne,rosja
Filary świetlne nad Białymtokiem. Autor (i więcej na): (7) Oczami natury – Kamil Rogowski | Facebook
słupy światła, słupy światła,filary świetlne,rosja
Filary widziane na Podhalu. Autor: Weronika Ślęczek.

Słupy świetlne — jak powstają?

Szansa na obserwację tego zjawiska pojawia się gdy nad dany teren napływa silny mróz. Czasem w wychłodzonym powietrzu bardzo blisko powierzchni ziemi powstają drobne kryształki lodu. Nazywa się je pyłem diamentowym. Kryształki te o płaskiej powierzchni, zwykle obecne wysoko w chmurach znajdując się blisko powierzchni, odbijają światło emitowane przez lampy uliczne etc. w dół. Tak powstają filary świetlne.

filary świetlne, słupy, świetlne,
Wyjaśnienie powstania filarów: Autor: Les Cowley

Jak i kiedy obserwować filary świetlne?

Musimy mieć w naszym rejonie siarczysty mróz. Minimalne temperatury naszym zdaniem to przynajmniej -10 stopni Celsjusza. Jednak to nie wystarczy. Musi też występować tzw. pył diamentowy. Gdy poświecimy latarką po zmroku przed siebie i zobaczymy drobne kryształki lodu unoszące się w powietrzu i odbijające światło, to nasze szanse na obserwację filarów mocno wzrastają.

Reklama

Największe szanse na ich zaobserwowanie występują zaraz po zmroku i przed porankiem. Wydatnie w ich fotografii pomaga obiektyw szerokokątny oraz dłuższe naświetlanie.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości

Reklama