Przejdź do treści

„Słynne” zestawienie map mówiących o manipulacji mediów meteo. Obalamy to zestawienie w kolejnym odcinku Bawolego Echa.

„Słynne” zestawienie map mówiących o manipulacji mediów meteo. Obalamy to zestawienie w kolejnym odcinku Bawolego Echa.

zestawienie, zestawienie,upały,map,mapy

Pojawienie się zestawienia w mediach społecznościowych.

Reklama

Zapewne większość z Was widziała to zestawienie, które prezentujemy na powyższym zdjęciu. Czy to w publikacjach postów na Facebooku bądź na innym portalu społecznościowym, czy też jako komentarz pod na przykład prognozą pogody.

Pod naszymi artykułami też często niektóre osoby najczęściej pod anonimowymi kontami wstawiały to w komentarzu. Narracja, jaka płynęła z komentarzy takich osób, mówiła o tym, że dzisiejsze prognozy pogody dotyczące szczególnie upałów to straszenie, bo mapy są czerwone bądź wręcz brunatne. Natomiast kiedyś, jeszcze kilka lat temu to były normalne prognozy pogody, ponieważ mapy były zielone.

Bawole Echo:

YouTube player

Czym są zielone mapy

Reklama

Zacznijmy od wyjaśnień typu map na w górnej części zdjęcia bądź tego zestawienia widzimy zieloną mapę i oraz numery. Które prezentują wysokość temperatury. Na tych mapach przede wszystkim możemy zobaczyć góry niziny rzeki, bądź nawet oznaczenia landów (W przypadku Niemiec. Ten typ map to jest mapa topograficzna. Jej struktura utrudnia nam zlokalizowanie terenów, gdzie temperatury będą osiągały opisane poziom na przykład 33°C.

Czym są czerwone mapy

Natomiast w dolnej części tego zestawienia ta pomarańczowo czerwona mapa to tak zwana mapa termiczna. Pozwala ona na sprawdzenie dokładnego obszaru, nad którym dana temperatura występuje. I to ją odróżnia od mapy topograficznej.

Czy media manipulują za pomocą tych map?

W żaden sposób media nie manipulują za pomocą tych map. Zestawienie tych map jest tendencyjne, ponieważ mapy pochodzą z 2 różnych stacji telewizyjnych.
Górna (Hessischer Rundfunk, 21.06.2017) jak już wspominałem, pokazuje mapę topograficzną (góry, rzeki itp.), w przeciwieństwie do dolnej (ARD/Das Erste, 21.06.2022), która pokazuje mapę cieplną…

Reklama

Tłumaczeniem ludzi publikujących to zestawienie jest sytuacja, że teraz stosuje się „czerwone mapy” zamiast zielonych. Możemy skorzystać z cudów Internetu, aby znaleźć mapę cieplną pokazaną w telewizji z tego dnia w 2017 roku. I zgadnijcie co, ma ten sam format… Porównajmy więc teraz mapę cieplną z 2017 roku z mapą z 2022 roku…

zestawienie, zestawienie,upały,map,mapy

Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA IOS


Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama