Przejdź do treści

Smog w Polsce. Bardzo zła jakość powietrza. RCB wydało ostrzeżenia.

Smog w Polsce. Alert RCB, został wysłany do mieszkańców Łomży i Białej Podlaskiej. Ale nocą z soboty na niedzielę i w sobotę w wielu miejscach Polski jakość powietrza znacznie się pogorszy.

Wyż Noe przyczyną smogu w Polsce

Nad Europą Środkową nadal dominuje wyż Noe. Przynosi nam piękną pogodę. Jednak przynosi też dogodne warunki do powstania smogu. Szczególnie dobre warunki będą tej nocy nad Polską. Praktycznie bezwietrzna pogoda i osiadanie powietrza przyczyniają się do silnego wzrostu pyłów zawieszonych oraz dwutlenku węgla. Raportujecie nam o bardzo złym powietrzu w wielu miejscowościach. Zerknijmy, jak będzie wyglądać sytuacja tej nocy.

Smog w Polsce – stężenie PM2.5

Szczególnie duże wartości PM2.5 występować będą nocą z soboty na niedzielę na obszarze aglomeracji warszawskiej, województwa śląskiego oraz małopolskiego. Na pozostałym obszarze wskaźniki również będą wysokie. W niedzielę stężenie PM2.5 będzie maleć, a co za tym idzie, jakość powietrza się poprawi.

Stężenie PM10

Szczególnie duże wartości PM10 występować będą nocą z soboty na niedzielę na obszarze aglomeracji warszawskiej i województwa śląskiego. Na pozostałym obszarze wskaźniki również będą wysokie. W niedzielę stężenie PM210 będzie maleć, a co za tym idzie, jakość powietrza się poprawi.

Stężenie CO2

Szczególnie duże wartości dwutlenku węgla występować będą nocą z soboty na niedzielę na obszarze aglomeracji warszawskiej i województwa śląskiego. Wysokie wartości również w woj. świętokrzyskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim oraz w okolicach Gdańska. W niedzielę stężenie CO2 będzie maleć, a co za tym idzie, jakość powietrza się poprawi.

RCB wydało ostrzeżenia i wysyła SMSy

W związku z prognozowanym wysokim stężeniem pyłu zawieszonego PM10, do mieszkańców Łomży oraz Białej Podlaskiej rozesłano wiadomość sms z ostrzeżeniem o treści:

 „UWAGA! Dnia 12.03 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz.”

Alert RCB
Alert RCB

Gdy powietrze jest zanieczyszczone:

  • zrezygnuj ze spacerów na świeżym powietrzu,
  • zrezygnuj z uprawiania sportu na zewnątrz,
  • ogranicz wietrzenie pomieszczeń.

Co to jest PM2,5?

PM2,5 to mieszanina cząsteczek zawieszonych w atmosferze, które nie przekraczają 2,5 mikrometra. Przyjmuje się (wg WHO), że jest to zanieczyszczenie najbardziej niebezpieczne dla człowieka. Dociera do układu oddechowego, a następnie do układu krowionośnego. Przez to dłużej zostaje też w naszym organizmie.

Czym jest PM10?

PM10 to mieszanina cząsteczek zawieszonych w atmosferze, które nie przekraczają 10 mikrometrów, ale są większe niż 2,5 mikrometra. Pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Cząsteczki te mogą zawierać np.: związki siarki, azotu, związki organiczne (w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów).

Inne wiadomości