Od niedzieli mieszkańcy południowej Polski zmagają się lokalnie z bardzo silnym smogiem. RCB wydało ostrzeżenia. Dziś rano wg pomiarów IQAIR Kraków był najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce i jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.
Smog w Polsce.
Od niedzieli w związku z sytuacją baryczną nasilił się bardzo mocno smog w południowych województwach Polski. Nad Polską mamy zgniły wyż oraz bardzo słaby przepływ powietrza. W wielu miejscach występują mgły. We wtorek rano w wielu miastach Polski centralnej i południowej jakość powietrza była bardzo zła ze względu na bardzo duże ilości pyłu zawieszonego PM2.5, PM10 oraz CO2.
Kraków, Szczawnica i Nowy Targ z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w kraju.
Najgorsza sytuacja panuje w Krakowie, który został po pomiarach IQAIR umieszczony na 12 miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Oraz w Szczawnicy i Nowym Targu.
Wg. wielu osób z Krakowa, mimo że miasto samo mocno inwestuje w pozbywanie się pieców generujących duże zanieczyszczenia na rzecz np. gazu, to problemem jest wieniec mniejszych miejscowości i wsi w okolicach Krakowa, które w większości nadal korzystają ze starych pieców. Mówi się na niego tzw. obwarzanek Krakowski.
Ostrzeżenie RCB
Na dzień i dzisiejszą noc nadal obowiązuje alert związany z prognozowaną złą jakością powietrza dla powiatu nowotarskiego.
Co to jest PM2,5?
PM2,5 to mieszanina cząsteczek zawieszonych w atmosferze, które nie przekraczają 2,5 mikrometra. Przyjmuje się (wg WHO), że jest to zanieczyszczenie najbardziej niebezpieczne dla człowieka. Dociera do układu oddechowego, a następnie do układu krowionośnego. Przez to dłużej zostaje też w naszym organizmie.
Czym jest PM10?
PM10 to mieszanina cząsteczek zawieszonych w atmosferze, które nie przekraczają 10 mikrometrów, ale są większe niż 2,5 mikrometra. Pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Cząsteczki te mogą zawierać np.: związki siarki, azotu, związki organiczne (w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów).