Przejdź do treści

Smog w Polsce. Kraków we wtorek z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie. P24

Od poniedziałku mieszkańcy południowej Polski zmagają się z bardzo silnym smogiem. RCB wydało ostrzeżenia. Dziś rano wg pomiarów IQAIR Kraków był najbardziej zanieczyszczonym miastem, wyprzedzając tym samym indyjskie Delhi i Lahaur w Pakistanie.

smog w polsce,

Smog w Polsce

Reklama

Od wczoraj w związku z sytuacją baryczną nasilił się bardzo mocno smog w południowych województwach Polski. Nad Polską mamy swoistą walkę zgniłego wyżu zza wschodniej granicy oraz niżu powoli zmierzającego do Polski ze wschodu. We wtorek rano w wielu miastach Polski centralnej i południowej jakość powietrza była bardzo zła ze względu na bardzo duże ilości pyłu zawieszonego PM2.5.

Kraków z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie.

Najgorsza sytuacja panowała w Krakowie, który został po pomiarach IQAIR umieszczony na pierwszym miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Wyprzedził on tym samym Delhi w Indiach oraz Lahaur w Pakistanie. Z powodu ekstremalnie przekroczonych norm w gminach sąsiednich i samym Krakowie wprowadzono w dniu dzisiejszym bezpłatną komunikację.

Reklama

Wg. wielu osób z Krakowa, mimo że miasto samo mocno inwestuje w pozbywanie się pieców generujących duże zanieczyszczenia na rzecz np. gazu, to problemem jest wieniec mniejszych miejscowości i wsi w okolicach Krakowa, które w większości nadal korzystają ze starych pieców. Mówi się na niego tzw. obwarzanek Krakowski.

Ostrzeżenie RCB

Na dzień i dzisiejszą noc nadal obowiązuje alert związany z prognozowaną złą jakością powietrza.

ALERT RCB - SMOG 14 grudnia – cześć powiatów w woj. śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim i małopolskim.

Co to jest PM2,5?

PM2,5 to mieszanina cząsteczek zawieszonych w atmosferze, które nie przekraczają 2,5 mikrometra. Przyjmuje się (wg WHO), że jest to zanieczyszczenie najbardziej niebezpieczne dla człowieka. Dociera do układu oddechowego, a następnie do układu krowionośnego. Przez to dłużej zostaje też w naszym organizmie.

Reklama

Inne wiadomości

Reklama
Tagi: