Przejdź do treści

ALERT RCB: Smog w Polsce. Zła jakość powietrza. RCB wydało ostrzeżenia na 02.3.2022

[smart_post_show id=”8450″]

Reklama

[smart_post_show id=”8890″]

Alert RCB, w związku ze złą jakością powietrza, został wysłany do mieszkańców Bydgoszczy, Torunia oraz powiatów: pleszewskiego, kościerskiego, radomszczańskiego, pabianickiego i łaskiego. Główny Inspektorat Sanitarny prognozuje zagrożenie przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m3.

Smog w Polsce – prognozowana jakość powietrza.

Reklama

Szczególnie duże wartości PM2.5 oraz PM10 występują w tej chwili w okolicach dużych miast Katowic, Krakowa, Wrocławia, Warszawy Łodzi i Poznania. Z upływem dnia nad Polską jakość powietrza będzie się pogarszać w szczególności na południu Polski. Najwyższe stężenie PM2.5 notować będziemy dziś, w nocy oraz pierwszej połowie czwartku w woj. śląskim i małopolskim. W czwartek stężenie PM2.5 będzie maleć, a co za tym idzie, jakość powietrza się poprawi.

mapa zanieczyszczeń
Mapa zanieczyszczeń. Źródło: Ventusky.com

RCB wydało ostrzeżenia i wysyła SMSy

W związku z prognozowanym wysokim stężeniem pyłu zawieszonego PM10, do mieszkańców Bydgoszczy i Torunia (województwo  kujawsko-pomorskie) oraz powiatów: pleszewskiego  (województwo wielkopolskie), kościerskiego (województwo pomorskie), radomszczańskiego, pabianickiego i łaskiego (województwo łódzkie) rozesłano wiadomość sms z ostrzeżeniem o treści:

 „UWAGA! Dnia 2.03 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz.”

Reklama

został wysłany do mieszkańców obszarów zaznaczonych w treści ostrzeżenia.

Alert RCB
Alert RCB

Smog w Polsce – gdy powietrze jest zanieczyszczone:

  • zrezygnuj ze spacerów na świeżym powietrzu,
  • zrezygnuj z uprawiania sportu na zewnątrz,
  • ogranicz wietrzenie pomieszczeń.

Co to jest PM2,5?

PM2,5 to mieszanina cząsteczek zawieszonych w atmosferze, które nie przekraczają 2,5 mikrometra. Przyjmuje się (wg WHO), że jest to zanieczyszczenie najbardziej niebezpieczne dla człowieka. Dociera do układu oddechowego, a następnie do układu krowionośnego. Przez to dłużej zostaje też w naszym organizmie.

Czym jest PM10?

PM10 to mieszanina cząsteczek zawieszonych w atmosferze, które nie przekraczają 10 mikrometrów ale są większe niż 2,5 mikrometra. Pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Cząsteczki te mogą zawierać np.: związki siarki, azotu, związki organiczne (w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów).

Reklama

Inne wiadomości

smog w polsce
Reklama