[smart_post_show id=”8450″]
[smart_post_show id=”8890″]
Alert RCB, w związku ze złą jakością powietrza, został wysłany do mieszkańców Bydgoszczy, Torunia oraz powiatów: pleszewskiego, kościerskiego, radomszczańskiego, pabianickiego i łaskiego. Główny Inspektorat Sanitarny prognozuje zagrożenie przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m3.
Smog w Polsce – prognozowana jakość powietrza.
Szczególnie duże wartości PM2.5 oraz PM10 występują w tej chwili w okolicach dużych miast Katowic, Krakowa, Wrocławia, Warszawy Łodzi i Poznania. Z upływem dnia nad Polską jakość powietrza będzie się pogarszać w szczególności na południu Polski. Najwyższe stężenie PM2.5 notować będziemy dziś, w nocy oraz pierwszej połowie czwartku w woj. śląskim i małopolskim. W czwartek stężenie PM2.5 będzie maleć, a co za tym idzie, jakość powietrza się poprawi.
RCB wydało ostrzeżenia i wysyła SMSy
W związku z prognozowanym wysokim stężeniem pyłu zawieszonego PM10, do mieszkańców Bydgoszczy i Torunia (województwo kujawsko-pomorskie) oraz powiatów: pleszewskiego (województwo wielkopolskie), kościerskiego (województwo pomorskie), radomszczańskiego, pabianickiego i łaskiego (województwo łódzkie) rozesłano wiadomość sms z ostrzeżeniem o treści:
„UWAGA! Dnia 2.03 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz.”
został wysłany do mieszkańców obszarów zaznaczonych w treści ostrzeżenia.
Smog w Polsce – gdy powietrze jest zanieczyszczone:
- zrezygnuj ze spacerów na świeżym powietrzu,
- zrezygnuj z uprawiania sportu na zewnątrz,
- ogranicz wietrzenie pomieszczeń.
Co to jest PM2,5?
PM2,5 to mieszanina cząsteczek zawieszonych w atmosferze, które nie przekraczają 2,5 mikrometra. Przyjmuje się (wg WHO), że jest to zanieczyszczenie najbardziej niebezpieczne dla człowieka. Dociera do układu oddechowego, a następnie do układu krowionośnego. Przez to dłużej zostaje też w naszym organizmie.
Czym jest PM10?
PM10 to mieszanina cząsteczek zawieszonych w atmosferze, które nie przekraczają 10 mikrometrów ale są większe niż 2,5 mikrometra. Pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Cząsteczki te mogą zawierać np.: związki siarki, azotu, związki organiczne (w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów).