Przejdź do treści

Śnieg na Saharze. Szósty raz w ciągu 43 lat. 20.01.2022

Śnieg na Saharze pojawił się 20.01.2022 roku w północno-zachodniej Algierii. Szósty raz na przestrzeni ostatnich 43 lat. Zdjęcia obiegły Instagram.

Śnieg na Saharze

Reklama

Sahara – pustynia leżąca w północnej części Afryki, jest największą gorącą pustynią na Ziemi, gdzie od 43 lat spadł kolejny raz śnieg. Niewielka ilość śniegu była notowana również  w latach 1979, 2017 i 2018.

Śnieg w Mekalis i Ain Sefra

W Mekalis i Ain Sefra w Algerii latem temperatura zwykle przekracza 40 stopni Celsjusza. Niedawno zaś temperatury spadły do -3 stopni Celsjusza podczas opadów śniegu, jakie nawiedziły te rejony. Normalnie o tej porze roku na pustyni Sahara temperatura powinna być dodatnia. Opady śniegu wraz z ujemnymi temperaturami nie są niespotykane, ale rzadko występujące. Szczególnie spora jak na takie warunki ilość śniegu, dała się zauważyć w okolicach omawianych miejscowości.

śnieg na saharze, śnieg na saharze
Reklama

Co prawda opady nie były intensywne, ale stały się olbrzymią atrakcją dla lokalnych mieszkańców i naukowców na całym świecie. Widoczne kryształki lodu na piaskach saharyjskich, poruszyły serca mieszkańców a szczególnie dzieci!

Śnieg na Maderze

Co równie ciekawe, biały puch zawitał także na Maderę – co prawda tylko na najwyżej położonych jej punktach. Mieszkańcy tego wakacyjnego kraju mogą się bowiem cieszyć częściej ze śniegu niż ich znajomi z Sahary.

Kryzys klimatyczny a śnieg na Saharze

Omawiane opady śniegi na Saharze występowały już wcześniej w latach 1979, 2016, 2017, 2018 , a także 2021. Trwają dyskusje, czy takie zjawiska pogodowe wynikają z globalnego ocieplenia. Jedno jest pewne. W tym sezonie zimowym widzimy bardzo dużo anomalii. Burze w Polsce. Silne śnieżyce w Grecji i Turcji spowodowane przez meandrujący prąd strumieniowy. Dodatnie anomalie temperatury w Skandynawii. Pytanie, jakie będzie nadchodzące lato?

Reklama