Przejdź do treści

Śnieg w Egipcie? Nie. To intensywne opady gradu między innymi w Hurghadzie.

Pogoda zaskakuje od samego początku 2022 roku. Turystów i mieszkańców Hurghady oraz Aleksandrii, popularnych kurortów turystycznych zaskoczyły intensywne opady drobnego gradu i krupy śnieżnej. Wiele terenów się zabieliło. Na mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia oraz filmy przedstawiające niecodzienny widok palm i białej warstwy gradu.

śnieg w egipcie, śnieg w egipcie
Źródło: @YoungArtist1907

Śnieg w Egipcie? Nie to intensywne opady gradu i krupy śnieżnej.

Reklama

Hurghada jest częstym celem dla turystów o tej porze, którzy oczekują ciepłych temperatur i pięknej pogody. Jakie było dla obecnych turystów i mieszkańców ździwienie gdy zobaczyli w sobotę okryte białą pokrywą krupy śnieżnej palmy. Rozpoczęło się od gwałtownego załamania pogody. W Egipcie od czwartku występują gwałtowne burze. Przyniosły silny wiatr i gradobicia. Gradobicia były na tyle intensywne, że zostawiały po sobie do 8-10 cm warstwy białego, drobnego gradu. W bardzo krótkim czasie między innymi Hurghada oraz Aleksandria przykryte zostały jego warstwą. Temperatury były dodatnie, więc ten bardzo szybko topniał. Pogorszyła się bardzo sytuacja na drogach — zrobiło się ślisko i mokro.

śnieg w egipcie
Krupa śnieżna i palmy. Źródło: Egypt Scoop @Egypt_Scoop

Przyczyny takiej pogody

Osoby śledzące mapy pogodowe zapewne zauważyły silny antycyklon nad zachodnim sektorem Morza Śródziemnego. W obrębie jego oddziaływania tworzyły się ogromne obszary mgieł adwekcyjnych. Specyficzna sytuacja baryczna spowodowała nadejście nad północne wybrzeża Egiptu gwałtownego frontu atmosferycznego o cechach chłodnych. Przyniósł on w swoim obrębie burze, które generowały intensywne opady drobnego gradu lub krupy śnieżnej.

Reklama

Inne wiadomości

Reklama