Przejdź do treści

Śnieżne rolki pod Tatrami. Niezwykłe zjawisko podczas przejścia wichury Nadia.

W okolicach Tatr zaobserwowano dość rzadkie i ciekawe zjawisko. Śnieżne rolki, zwinięte płaty śniegu w setkach sztuk leżały na polu. Czym jest to zjawisko i jak powstaje?

śnieżne rolki
Rolki śnieżne. Dominik – www.goral.info.pl

Śnieżne rolki pod Tatrami

Reklama

To rzadkie zjawisko można było zaobserwować na polanie między miejscowościami Frydman i Krempachy w powiecie nowotarskim. Nocą z soboty na niedzielę oczom obserwatorów ukazały się rolki śniegu nawiniętego jak np. na wałek z dziurą w środku. Trochę przypominają papier toaletowy swoim wyglądem. Na zdjęciach widać też ślad, po którym się toczyły pchane przez wiatr. Na polanie były ich setki. Czym są i jak powstają?

Śnieżne rolki – czym są i jak powstają?

Są to puste w środku cylindryczne śnieżki uformowane z płatów śniegu. Niby rzecz trywialna, jednak bardzo rzadko spotykana. Dzieje się tak, ponieważ, aby te rolki mogły powstać, to muszą zajść ściśle określone warunki pogodowe. Temperatura powietrza musi oscylować delikatnie poniżej 0 stopni Celsjusza. Świeży śnieg musi się odpowiednio lepić. Szczególnie zewnętrzna jego warstwa, która nie może przylegać do podłoża. Mówiąc inaczej — musi istnieć stosunkowo cienka warstwa powierzchniowa mokrego, luźnego śniegu o temperaturze zbliżonej do temperatury topnienia lodu. Pod tą cienką warstwą mokrego śniegu musi znajdować się podłoże, do którego cienka warstwa powierzchniowa mokrego śniegu nie będzie się przyklejać, taka jak lód lub śnieg proszkowy.

Reklama

Kolejny czynnik to wiatr. Musi być on na tyle silny, aby zacząć rolować zewnętrzną warstwę śniegu w rolkę, ale na tyle słaby, aby by nie zniszczyć tworzącej się śnieżnej rolki. W tym przypadku mieliśmy bardzo silny wiatr spowodowany przez wichurę Nadia. Pomaga też w ich tworzeniu nachylenie terenu.

Gdy te czynniki zostają spełnione, wiatr zaczyna rolować śnieg. Rolek mogą być dziesiątki, a nawet setki. Śnieżne rolki mogą być małe jak piłka tenisowa, bądź osiągać nawet wielkość samochodu. Inne nazwy dla tego zjawiska to biele śniegu, pączki śnieżne lub śnieżki wiatrowe. Odpowiednie czynniki nie zachodzą często, więc zdjęcia tego zjawiska zawsze pobudzają ciekawość i zainteresowanie.

Śnieżne rolki pod Wałczem

Zjawisko to udało się zaobserwować również pod koniec tamtego roku. W Wigilię 24.12.2021 roku w okolicach Wałcza w woj. zachodniopomorskim. Pani Arleta na swoim profilu opublikowała zdjęcia i film przedstawiające wiele śnieżnych rolek, które zastała podczas spaceru. Jak wspominają też inni obserwatorzy — rolek były tam setki. Gratulujemy zdobyczy Pani Arlecie.

śnieżne rolki, śnieżne rolki,pod tatrami
Rolki śniegu sfotografowane przez Panią Arletę Kowalską: Facebook
Reklama