Przejdź do treści

Śnieżyca w weekend. Przyniesie ją niż śródziemnomorski. Możliwe alerty IMGW.

Śnieżyca w weekend prawie pewna. W basenie Morza Śródziemnego formuje się niż, który w najbliższych dniach wędrować będzie w stronę Polski. Wejdzie on w piątek, przynosząc obfite opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Tym samym sprawdzają się nasze prognozy sprzed kilku dni.

śnieżyca, śnieżyca

Reklama

Narodziny niżu śródziemnomorskiego

Niż ten narodził się i rozwija na froncie okluzji w pobliżu wybrzeży Hiszpanii. Nabierając wilgoci, przemieszczać się będzie w kierunku Zatoki Genueńskiej, przynosząc tam duże ilości deszczu. Następnie kierować się będzie przez Austrię w kierunku Polski lub zachodniej Ukrainy. W Alpach przyniesie śnieżyce. Natomiast w naszych stronach śnieżyce w północnym i zachodnim sektorze, deszcz ze śniegiem na styku mas powietrza oraz deszcz w południowym sektorze. Bez względu na sektor — padać będzie dużo i mocno. To jest jedna z głównych cech niżów śródziemnomorskich.

śnieżyca

Śnieżyca w weekend 26.11.2021 — prognoza występowania

Patrząc na modele numeryczne, mamy pewność, że śnieżyce wystąpią. Wejdą w piątek i trwać w nocy z piątku na sobotę. Przesuwać się będą z południowego zachodu Polski na północny wschód. Różnice są przede wszystkim w godzinach, w których niż przywędruje do kraju.

Poniżej mamy podobne wyliczenia modeli ECMWF HRES oraz GFS. Pierwsze opady śniegu dotrą koło południa do południowego zachodu kraju (deszcz tam może padać już wcześniej. Z biegiem godzin przesuwać się będą w kierunku Litwy z odchyleniem południowym. Wyjść powinny w sobotę po południu.

Modele UM i SWISS prognozują większe rozciągnięcie się strefy opadowej. Jeśli ten scenariusz się sprawdzi, możemy mieć większą akumulację opadów śniegu szczególnie w województwach południowo-zachodnich.

Trochę inaczej prognozuje model ICON-EU. Opady śniegu na południowym zachodzie pojawić się mają później, bo po południu w piątek. Niż też bardziej kierować się będzie na północ z odchyleniem na wschód. To pokazuje, jak trajektoria niżów z południa jest nieprzewidywalna.

śnieżyca, śnieżyca
Reklama

Możliwe alerty IMGW

IMGW wydało prognozowane alerty ( Intensywne opady śniegu stopień: 1) na piątek 26.11.2021. Wstępnie tam akumulacja opadów śniegu może być największa. Miejscami spaść może do 15 cm białego puchu. O wszystkich ostrzeżeniach będziemy informować. To naprawdę ostatni moment, aby zmienić opony na zimowe.

śnieżyca, śnieżyca

Źródła map: WX ChartsMeteologix.comICM Meteo, IMGW

Reklama