Śnieżyce nad Polską w sobotę. Trzy osoby zginęły. Paraliż na drogach i masowe przerwy w dostawie prądu.
Śnieżyce nad Polską w sobotę
W ostatnią sobotę 21 stycznia 2023 roku wędrowały przez polskie intensywne opady śniegu. Związane były z niżem śródziemnomorskim, który przemieszczał się z południa na północny zachód Polski. W miejscu, gdzie przechodziła strefa opadowa, spadło od 5 do 15 cm śniegu, ale miejscami było to ponad 20 cm. Szczególnie w województwach południowych i południowo wschodnich: lubelskim, podkarpackim i małopolskim.
Prócz opadów śniegu pojawił się też na północnym zachodzie porywisty wiatr z prędkości do 50 – 70 km/h, który lokalnie powodował przechodzące zawieje i zamiecie śnieżne.
Burze śnieżne na żuławach.
Co więcej, w godzinach południowych na pograniczu województw warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego pojawiły się burze śnieżne. Na początku były dwie, ale potem pojawiło się ich zdecydowanie więcej i przemieszczały się w kierunku Gdańska. Obserwatorzy donosili, że burze były słyszalne między innymi w Malborku, Pasłęku oraz Elblągu.
Burze śnieżne niosły ze sobą nawalne opady śniegu, przez co przyrost pokrywy śnieżnej po przejściu takiej burzy wzrastał o 3 do 5 cm. Wiatr przyspieszał do 50 bądź 60 km/h, a temperatura spadała o 3 bądź 4°C.
Małopolska. Wawrzka. Koncentrator przestał działać z powodu braku prądu
W Małopolsce w nocy występowały intensywne opady mokrego i lepkiego śniegu. Śnieg ten oblepiał drzewa, które pod jego ciężarem łamały się i przerywały linie energetyczne.
Również od prądu została odcięta miejscowość Wawrzka. Miało to tragiczne skutki dla 70-letniej mieszkanki tej miejscowości. Z powodu zaniku zasilania przestał działać koncentrator tlenu.
Strażacy ruszyli na ratunek
Zawiadomieni o tym strażacy ruszyli na ratunek, starając się przywieźć do domu 70-latki butlę z tlenem. Bardzo trudne warunki na drogach spowodowały jednak, że samochód straży pożarnej zsunął się na pobocze i został unieruchomiony.
Strażacy ostatnie 500 metrów ruszyli pieszo z butlą z tlenem. Okazało się po dotarciu na miejsce, że kobieta nie żyje. Wezwany na miejsce lekarz potwierdził zgon kobiety.
Paraliż na drogach.
Tam, gdzie przechodziła strefa opadowa, pojawiały się często najpierw opady śniegu, a następnie opady deszczu, by potem znów zamienić się w opady śniegu. To powodowało bardzo trudną sytuację na drogach. W wyniku wypadków zginęły 2 osoby, a kilkanaście zostało rannych.
Masowe awarie prądu.
Padający śnieg był bardzo mokry i lepki. To powodowało, że dużo drzew nie wytrzymywało jego naporu i się łamało często na trakcje bądź linie energetyczne, powodując wielu miejscach braki energii elektrycznej.
Strażacy interweniowali w piątek ponad 2000 razy, a w sobotę ponad 4575 razy. Najwięcej zdarzeń notowano w województwie małopolskim.