Śnieżyce ulewy i wichury nad Europą Południową. Załamanie pogody za sprawą niżu Denise.
Śnieżyce i intensywne opady mokrego śniegu – przyczyny.
W poniedziałek nad basenem Morza Śródziemnego zaczął tworzyć się niż o imieniu Denise. Niż ten bardzo szybko pogłębił się i na moment pisania tego artykułu przynosi gwałtowne ulewy, wichury w północnych i środkowych Włoszech, w Słowenii, Chorwacji, Albanii, Czarnogórze. Generalnie na zachodzie Półwyspu Bałkańskiego.
Co bardzo istotne niż ten rozpoczyna wędrówkę w kierunku północno wschodnim. To spowoduje załamanie pogody w Europie Środkowej oraz również w Polsce.
Ulewy i burze
Niż ten od momentu powstania przynosi ulewne opady deszczu we Włoszech, Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowinie oraz Czarnogórze. W południowym sektorze niżu występuje wały, bardzo silne burze. Są ulewnymi opadami deszczu i bardzo silnym wiatrem. Najbardziej doświadczone burzami zostały Włochy południowe, Czarnogóra, Albania oraz Zachodnia Grecja.
Wichury
Dużym zagrożeniem ze strony niżu są też bardzo silne wiatry. We wtorek najsilniej wiało w okolicach Korsyki i Sardynii oraz nad północną częścią Morza Śródziemnego. Lokalnie do 130 km/h.
W środę sytuacja powinna się już tam uspokoić.
System Mojżesz chronił Wenecję przed zalaniem.
Bardzo duża różnica ciśnienia nadal Adriatykiem oraz silne wiatry wiejące od południa stworzyły zagrożenie bardzo wysokiego stanu wody, który mógł spowodować zalanie Wenecji. W związku z tym uruchomiono zapory systemu Mojżesz, które przyniosły rezultat i Wenecja została ocalona przed zalaniem.
Pogoda w Polsce podczas nadejścia niżu Denise
Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.