Przejdź do treści

Śnieżyce w Grecji. Obfite opady śniegu paraliżują kraj.

Grecja od kilku dni zmaga się z bardzo silnymi opadami śniegu. Śnieżyce w Grecji paraliżują życie mieszkańców. Następują przerwy w dostawie energii elektrycznej. Pozamykane są szkoły. Warunki na drogach są fatalne. Elpis, dynamiczny front atmosferyczny przynosi śnieżyce na północy i zachodzie oraz burze na południowym wschodzie Grecji. Tam występują trąby wodne i dynamiczna oraz równie niebezpieczna aura.

snieżyce w grecji

Śnieżyce w Grecji

Reklama

Grecja, zwykle całkiem ciepła o tej porze roku zmaga się z potężnymi śnieżycami. Mieszkańcy Grecji zostali w wielu miejscach odcięci od szkół, sklepów, komunikacji, prąd dostarczany jest z przerwami. Wraz ze śnieżycami przyszły mocne spadki temperatur. Kłopoty dotknęły między innymi ludzi zamieszkujących Ateny oraz wyspy Morza Egejskiego.

Namiar białego puchu spowodować paraliż w takich miejscowościach jak Mykonos, Santorini, Eubei. Śnieg całkowicie sparaliżował ruch na ulicach, działalności usługowe, handel. Władze nadają komunikaty o złych warunkach pogodowych z ciągle spadającą temperaturą. Ogólne zalecenia związane ze śnieżycą to ograniczenie wychodzenia z domu i zdalna nauka dla dzieci. Padający śnieg nęka Grecję od soboty i niestety zakłada się, że trwało to będzie aż do wtorku. Paraliż dotknął także służbę zdrowia w związku z utrudnionym ruchem drogowym i przejezdnością ulic.

Reklama

W centrum Aten śnieg pokrył całkowicie marmurowe kolumny Akropolu. Problemy związane z gwałtownymi opadami śniegu, silnym mrozem oraz zawieruchą mają dawać się we znaki aż do połowy tygodnia.

Grecja nie spodziewała się tak silnych opadów śniegu. Jak donoszą mieszkańcy, śnieg owszem jest widywany, a opady śniegu się zdarzają. Nie spotykana jest jednak intensywność tych opadów z tak nagłym i silnym spadkiem temperatury.

Burze na południowym wschodzie Grecji

Z kolei na południowym wschodzie Grecji występują burze śnieżne związane z efektem morza. Burze te przynoszą opady deszczu, opady mieszane lub opady śniegu. Co więcej, notuje się występowanie trąb wodnych. To naprawdę niezwykły widok — trąby wodne podczas opadów śniegu. Zjawisko to zostało zarejestrowane w czwartek 24.01.2022 koło godziny 10:51 czasu lokalnego. Widać na zdjęciu jak trąba wodna przemieszcza nad wąską zatoką Andros, by następnie wejść na ląd. Obraz jest surrealistyczny, ponieważ występują też opady śniegu.

śnieżyce w grecji, śnieżyce w grecji,opady sniegu
Trąba wodna widziana dziś nad jedną z greckich wysp.

Elpis i kropla chłodu przyczyną załamania pogody

Reklama

Załamanie pogody w Grecji jest przyczyną specyficznego układu barycznego nad Europą oraz meandrującego prądu strumieniowego. Prąd strumieniowy skierował się na południe, meandrując nad Bałkanami. Widać to na poniższym zdjęciu. Wyż Erich stacjonujący nad Europą Zachodnią oraz zanikający nad granicą białorusko-rosyjską niż Ida a teraz głęboki niż stacjonujący nad Turcją otworzyły korytarz, przez który płynie szerokim strumieniem arktyczne powietrze. Powietrze te wypychając ze swojej drogi wilgotne i cieplejsze masy powietrza, przyczyniło się do powstania frontu chłodnego, na którym bardzo mocno rozbudowały się chmury. Chmury te przyniosły bardzo silne opady śniegu na Bałkanach oraz w omawianej dziś Grecji.

śnieżyce w grecji, śnieżyce w grecji,opady sniegu
Źródło: Scott Duncan (20) Facebook
śnieżyce w grecji, śnieżyce w grecji,opady sniegu
Korytarz dla chłodnych mas powietrza.

Reklama