Przejdź do treści

Śnieżyce w weekend. Analizujemy modele numeryczne.

Pierwszy z niżów przesuwa się w kierunku Zatoki Genueńskiej. W najbliższych godzinach wędrować będzie w stronę Polski. Wejdzie on nad nasz kraj w piątek, przynosząc obfite opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Przeanalizujemy poniżej aktualne wyliczenia modeli numerycznych.

[bdp_ticker ticker_title=”LIVE” theme_color=”#8c0000″ font_color=”#0a0000″ font_style=”bold” autoplay=”false” limit=”1″ category=”224″]

śnieżyce, śnieżyce

Aktualne położenie niżu śródziemnomorskiego.

Niż ten narodził się w ostatnich dniach u wybrzeży Hiszpanii. Zbliża się teraz do Zatoki Genueńskiej, nabierając wilgoci. W najbliższych godzinach kierować się będzie przez Austrię w kierunku Polski lub zachodniej Ukrainy. W Alpach przyniesie śnieżyce. Natomiast w naszych stronach śnieżyce w północnym i zachodnim sektorze, deszcz ze śniegiem na styku mas powietrza oraz deszcz w południowym sektorze.

śnieżyce,
Aktualne położenie niżu i kierunek jego przemieszczania.

Śnieżyca w weekend 26.11.2021 — analiza aktualnych wyliczeń

Poniżej przedstawiamy aktualne wyliczenia. Jeśli chodzi o trajektorię przemieszczania się niżu to wyliczenia modeli GFS oraz ECMWF są prawie identyczne. Opady najpierw pojawią się w woj. opolskim, śląskim i małopolskim. Z biegiem czasu obejmą centralną i wschodnią Polskę. ICON-EU utrzymuje trajektorię bardziej z południa na północ. W tym wariancie w woj. dolnośląskim i opolskim nie będzie padać.

Nadejście opadów związanych z niżem prognozowane jest w piątek od godzin porannych w woj. śląskim oraz małopolskim. Opady z biegiem dnia przesuwać się będą w kierunku Litwy z odchyleniem wschodnim. Wyjść powinny w sobotę po południu.
Temperatura będzie utrzymywać się delikatnie powyżej zera. Będzie padać mokry i ciężki śnieg a na styku mas powietrza śnieg z deszczem. Spaść może miejscami do 10 cm. Warunki na drogach będą fatalne.
W dniu jutrzejszym wydamy ostateczną prognozę.

Śnieżyce w weekend 28.11.2021 – wstępna analiza

Prosiliście nas, abyśmy zobaczyli, jak rysuje się pogoda w niedzielę. W niedzielę nadejdzie nad nasz kraj kolejny niż z południa. Bardzo zasobny w wilgoć. Tu niestety wyliczenia są bardzo rozbieżne i zaprezentujemy je w formie ciekawostki.
Każdy z modeli inaczej widzi sytuację związaną z opadami. Dlatego też wstrzymać się trzeba do soboty z analizą.

Możliwe alerty IMGW

IMGW wydało prognozowane alerty ( Intensywne opady śniegu stopień: 1) na piątek 26.11.2021. Wstępnie tam akumulacja opadów śniegu może być największa. Miejscami spaść może do 15 cm białego puchu. O wszystkich ostrzeżeniach będziemy informować. To naprawdę ostatni moment, aby zmienić opony na zimowe.

śnieżyce, śnieżyce

Źródła map: WX ChartsMeteologix.comICM Meteo, IMGW