Przejdź do treści

Spektakularna superkomórka burzowa zaobserwowana w Meksyku.

Masywna superkomórka burzowa obserwowana była w okolicach meksykańskiego miasta Saltillo w stanie Coahuila.

Spektakularna superkomórka burzowa

Reklama

W niedzielę 17 kwietnia 2022 roku przez okolice Nuevo Leon przemieszczały się systemu burzowe. W ich okolicach często powstają superkomórki burzowe. Przez ich izolowany charakter i najczęściej brak zachmurzenia wokół niej możemy obserwować je w całej okazałości.

Taką sposobność mieli mieszkańcy meksykańskiego miasta Saltillo w stanie Coahuila. W niedzielny wieczór ruszyła konwekcja, a to zaowocowało powstaniem supekomórki burzowej. Na zdjęciach i filmach możemy zaobserwować okazałą chmurę Cumulonimbus wraz z potężnym kowadłem i chmurami mammatus pod kowadłem. Z filmu wynika, że superkomórka przemieszczała się w stronę obserwatorów. A zatem widok chmur mammatus w przedniej części kowadła świadczył o dużej sile obserwowanej superkomórki.

Zdjęcia i filmy superkomórki

Czym jest superkomórka burzowa?

Jest to szczególny rodzaj burzy. Charakteryzuje ją występowanie wirującego prądu wstępującego zwanego mezocyklonem. To dzięki niemu superkomórki mają charakterystyczny, skręcony wygląd. Żyją też wiele godzin i mogą przemieścić się na setki kilometrów. Superkomórki burzowe to najgroźniejszy typ chmur burzowych: mogą powodować ulewne opady, grad wielkości piłeczki golfowej, porywiste wiatry oraz tornada..

Inne wiadomości

Reklama