Zapraszamy na stronę autora posta: Burze – komunikaty i ostrzeżenia
Głęboki niż
Jak już pewnie doskonale wiecie w środę oraz częściowo również w czwartek nasz kraj znajdzie się pod wpływem głębokiego ośrodka niskiego ciśnienia, który będzie odpowiedzialny za wichurę, odwilż oraz burze w naszym kraju. Najmniejsze zagrożenie będzie stanowiła oczywiście odwilż, ale na zachodzie kraju termometry będą mogły wskazać nawet 10-12 stopni, reszta kraju raczej z nieco niższymi wartościami, ale również ciepło.
Silny wiatr
Jeśli chodzi o silne porywy wiatru, to najsilniej powieje podczas przechodzenia stref konwekcyjnych oraz po przejściu ciepłego frontu atmosferycznego z intensywnymi opadami deszczu. W niektórych regionach naszego kraju możliwe będą porywy wiatru dochodzące do 90-100 km/h podczas przechodzenia burz lub pasm konwekcyjnych, ale na ogół maksymalne porywy wiatru będą występowały na zachodzie, północnym-zachodzie, południowym-zachodzie oraz na północy Polski i tam porywy dochodzić będą do 80-85 km/h, reszta kraju raczej z porywami związanymi z różnicą ciśnień do 65-75 km/h, silniej może powiać jedynie podczas konwekcji, czyli burz.
Burze
Wtedy możliwe będą wzrosty prędkości wiatru o dodatkowe 10-20 km/h. Jednak o burzach tutaj jeszcze coś ciężko napisać, bo sytuacja jest dość niepewna, ale burze się pojawia i być może w postaci niebezpiecznych superkomórek burzowych, które lokalnie mogą generować bardzo silne/niszczące porywy wiatru i ostateczną informację opublikujemy jutro. W czwartek porywy wiatru również będą silne, ale już o te 5-10 km/h słabsze, lecz znów będą mogły osiągać wartość 70 km/h w większości Polski.
Podsumowanie
Taka sytuacja spowoduje na pewno niebezpieczną sytuację, bo z jednej strony wysoka temperatura 10-12C i całkowite topnienie pokrywy śnieżnej, które spowoduje wzrosty stanów na rzekach z dodatkowymi intensywnymi opadami deszczu, lokalnie może spaść nawet 20-25mm deszczu. Oczywiście najważniejsze porywy wiatru z samego gradientu, czyli różnicy ciśnień do 70-80 km/h w większości Polski a na północnym-zachodzie, zachodzie i północy do nawet 90 km/h. Nie wliczając do tego konwekcji i burz, bo wtedy może powiać jeszcze mocniej.
Grafika: wxcharst i icmmeteo.pl
Video
Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA i IOS
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet