Starlink nad Polską już od 30 kwietnia. SpaceX wystrzeliło 30 kwietnia 2022 ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie kolejnych 53 satelit, które dołączyły do „konstelacji” zapewniającej internet. Dzięki ich trajektorii będziemy mogli je obserwować nad Polską w najbliższych dniach. O której godzinie można obserwować przelot „kosmicznego pociągu”?
Wyniesienie satelitów na orbitę 30 kwietnia.
SpaceX wyniosło na orbitę 30 kwietnia o 2:57 w nocy (IST, ~23.30 czasu polskiego) ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie rakietę Falcon 9 z 53 satelitami. Poprzednia misja Starlink została przeprowadzona 21 kwietnia, w której agencja wyniosła 53 satelity, aby wzmocnić swoją konstelację dostarczającą Internet.
Starlink nad Polską – 2 i 3 maja
W poniedziałek 2 maja przelot Starlink nad Polską nastąpi o godzinie 21:15. Przelot trwać będzie około 5 minut. Trzeba brać jednak pod uwagę, że satelity podczas przelotu wejdą w cień Ziemi — więc cały przelot nie będzie widoczny — a tylko jego część.
We wtorek 3 maja przelot Starlink nad Polską nastąpi o godzinie 21:26. Przelot trwać będzie około 5 minut. Trzeba brać jednak pod uwagę, że satelity podczas przelotu wejdą w cień Ziemi — więc cały przelot nie będzie widoczny — a tylko jego część.
Starlink nad Polską – 1 maja
W niedzielę wieczorem będą dwa przeloty. Pierwszy o godzinie 21:03. Kolejny o 22:37. Satelity Starlink pojawią się na zachodzie, przelecą przez całe niebo i znikną nam z pola widzenia w okolicach wschodniego horyzontu.
Starlink nad Polską – 30 kwietnia
Tym razem godziny obserwacji będą bardzo dobre dla obserwatorów z Polski. Pierwszy przelot nastąpi w okolicach godziny 20:52. Kolejny przelot nastąpi o godzinie 22:26. Z racji tego, że satelity będą jeszcze stosunkowo nisko – będą bardzo dobrze widoczne. Warto o tej porze obserwować niebo.
Jak oglądać start satelitów Starlink na żywo?
SpaceX będzie transmitować start na żywo na swojej oficjalnej stronie internetowej. Zainteresowani widzowie mogą również obejrzeć premierę na oficjalnym kanale YouTube firmy lub oficjalnym profilu Twittera. Nadchodzący start będzie 17 startem SpaceX w roku, a dziewięć z poprzednich 16 zawierało satelity Starlink.
Postępy w budowie Starlink
Firma do tej pory wystrzeliła blisko 2 400 satelitów Starlink i ma pozwolenie na wystrzelenie aż 30 000 satelitów. Jednak SpaceX zamierza jeszcze bardziej wzmocnić swoją konstelację Starlink, ponieważ zamierza wystrzelić w sumie 42 000 satelitów, aby uzupełnić i wzmocnić sieć.
Starlink — Kosmiczny pociąg Elona Muska
Czym jest ten kosmiczny pociąg?
Jest wiele osób, które wiedzą. Ale są też osoby, które nie interesowały się tym tematem.
Są to satelity Starlink firmy SpaceX której założycielem jest Elon Musk. Założeniem projektu jest udostępnienie Internetu w miejsca, gdzie dostęp innymi drogami nie jest możliwy. Satelity są wysyłane na orbitę w pakietach po 60 sztuk i zanim trafią w miejsce docelowe (a trwa to do kilku tygodni) poruszają się w niedalekiej odległości od siebie. Tworzą wtedy efekt tzw. Kosmicznego Pociągu. Jeśli lecą nad nami to możemy obserwować jak satelity poruszają się jedna za drugą.
Czy można śledzić pozycję tych satelitów?
Tak. Można śledzić położenie w czasie rzeczywistym za pomocą poniższych witryn i aplikacji:
https://satellitemap.space – strona, na której w czasie rzeczywistym względem powierzchni Ziemi zlokalizujecie pojedynczego satelitę lub cały pociąg satelitów.
https://findstarlink.com – strona, na której również w czasie rzeczywistym zlokalizujecie cały pociąg satelitów. Dzięki niej możemy określić kiedy będzie przelot i od której strony nadlecą.
https://heavens-above.com – strona, na której określimy dokładną pozycję satelitów i ich jasność w momencie przelotu nad nami.
1. Wchodzimy na stronę i podajemy naszą lokalizację.
2. Klikamy „Sprawdź prognozy przelotów dla twojej lokalizacji”
3. Wybieramy konkretną partię satelitów (im data wyniesienia na orbitę jest bliższa aktualnej — tym będą jaśniejsze).
4. Wybieramy dni, w których chcemy sprawdzić, czy przelot nastąpi.
Poniżej nasze zdjęcia i relacje z przelotów.
Zapis relacji live prowadzonej na FB:
https://fb.watch/6dKRc3_wkD/
https://fb.watch/6dKLqntQ9R/
https://fb.watch/6dKUgpAHJp/