Przejdź do treści

Superkomórka burzowa nad Serockiem – 17.04.2021

Szybki wyjazd w kierunku Warszawy. Pościg za superkomórką burzową. Zarejestrowanie wały szkwałowego przemieszczającego się nad Warszawą.

Superkomórka burzowa nad Serockiem.

Reklama

Zgodnie z naszymi analizami i przypuszczeniami oraz prognozą SOB w sobotę nastąpił wysyp komórek konwekcyjnych w Polsce i za naszą wschodnią granicą. Spokojnie obserwowaliśmy sytuację i z czasem wytypowaliśmy dwa sektory z „burzogenne”. Jeden północny – utworzył się w okolicach Wilna. Był dość aktywny elektrycznie i kierował się na południowy wschód. Drugi południowy – utworzył się nad Brześciem. Był na początku mniej elektryczny.

Superkomórka burzowa nad Serockiem, Superkomórka burzowa nad Serockiem


Wybraliśmy południowy. Przemawiał za nim parametr CAPE. Na drodze tego układu było „paliwo” do działania burz. Dawał szansę na ich rozwój.
Tak też się stało. Wykształciła się jedna z ładniejszych komórek tego roku. Ruszyliśmy niezwłocznie. Rozpoczęła się nasza obserwacja burz w drodze.
Cel jaki wybraliśmy to Serock.

Superkomórka burzowa nad Serockiem, Superkomórka burzowa nad Serockiem
Reklama


Pierwszy Live nadaliśmy zaraz po wyjeździe. Obserwowaliśmy na nim zanikającą komórkę burzową przemieszczającą się w stronę Ostrołęki. Niestety były problemy z zasięgiem przez co jakość tego live była dość słaba.

Zbliżaliśmy się do Serocka gdy zaczęły napływać do nas Wasze zdjęcia chmury szelfowej z Warszawy. Widok piękny. Gdy dotarliśmy na 15 km od Serocka naszym oczom ukazała się piękna superkomórka burzowa. To ona była naszym celem. Uruchomiliśmy kolejny live. Tym razem jakość już była lepsza.

Gdy dojechaliśmy na miejsce rozłożyliśmy potrzebny sprzęt. Kamery i aparaty. Rozpoczęła się nasza obserwacja burz stacjonarna. SC była wręcz majestatyczna! Obserwowaliśmy ją razem z Wami. Widać było kondensację wału szkwałowego po prawej stronie (pojawia się na zdjęciach).

Reklama

Zdjęcia, jakie udało nam się zrobić:

Dziękujemy, że tego dnia byliście z nami!

Wiadomości

Reklama