Przejdź do treści

Superkomórka w okolicach Gdyni. Bardzo silne zjawisko downburst. Poryw do 122 km/h. Zalane ulice i połamane drzewa.

Superkomórka w okolicach Gdyni. Bardzo silne zjawisko downburst. Poryw do 122 km/h. Zalane ulice i połamane drzewa.

Superkomórka w okolicach Gdyni. Bardzo silne zjawisko downburst. Zalane ulice i połamane drzewa.
Reklama

Przejście superkomórki. Spore zniszczenia w Gdyni i okolicach

Dzisiaj w godzinach wieczornych przez Gdynię oraz Gdańsk przetaczała się silna superkomórka burzowa, która w niektórych miejscach spowodowała podtopienia, zalania, czy nawet szkody wiatrowe (w Parku45 w Sopocie). Jak możemy wnioskować z filmu występowało również zjawisko downburst, czyli silny prąd zstępujący w chmurze burzowej, który dociera do powierzchni ziemi, gdzie rozchodzi się w różnych kierunkach, powodując szkody.

Dokładniej nie wiemy jaki zasięg miało to zjawisko i nie ma wystarczająco nagrań oraz fotografii, czy można zaliczyć ten wiatr prostoliniowy do zjawiska macroburst, czy microburst. Dzisiejsze burze zgodnie z wydaną wczoraj prognozą miały charakter silny, lecz występowały dość lokalnie. Najprawdopodobniej jutro czeka nas podobna sytuacja pogodowa, a prognoza burzowa pojawi się już wieczorem lub wcześnie nad ranem.

Ekstremalny poryw wiatru w Gdyni

W Gdyni podczas przechodzenia zjawiska downburst odnotowano poryw wiatru na stacji meteorologicznej IMGW o prędkości 34 m/s, czyli przeliczając na kilometry około 122 km/h! Jest to bardzo silny poryw wiatru, który mógł powodować spore szkody na terenie miasta i okolic.

superkomórka, superkomórka,superkomórki,gdyni

Autor: Sebastian Grzegorzak

Doceniasz naszą pracę? Możesz nas wesprzeć bez rejestracji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama