Przejdź do treści

Światła mijania i światła dzienne. Kiedy używać świateł dziennych, a kiedy świateł mijania?

Jakie światła obowiązują w dzień? Światła mijania czy dzienne? Jaka jest między nimi różnica? Jakie są kary za brak świateł. Czy można jeździć bez świateł?

światła mijania, światła dzienne,

Zła widoczność i błędy kierowców z naszego doświadczenia.

Reklama

Ostatnie dni to gęste mgły w wielu rejonach kraju. W naszych szerokościach geograficznych, szczególnie jesienią często występują tzw. zgniłe wyże. Wyż taki mimo wysokiego ciśnienia nie gwarantuje nam ładnej pogody. Z powodu osiadania często zalegają przez wiele dni mgły i chmury stratus. Do tego pojawia się smog. Gdy temperatury spadną poniżej zera, droga hamowania dodatkowo się wydłuża. Tak ważne jest, aby nas inni widzieli z daleka.

Światła dzienne podczas mgły…

Jeżdżąc dużo samochodem, natykamy się na kierowców, którzy podczas mgły jadą na… światłach dziennych. Inni oślepiają znów światłami przeciwmgielnymi wtedy, gdy nie jest to konieczne. Widziałem przypadki gdy kierowcy domontowali sobie światła „dzienne” z Allegro… Diodowe.
Prosiliście też nas o taki artykuł. Więc sprawdzimy przepisy i odpowiemy na pytanie — kiedy jakie światła stosować.

Dodatkowe oświetlenie z marketów

Reklama

Od kilku lat w nowych samochodach producenci fabrycznie montują światła do jazdy dziennej. W starszych samochodach nie ma tego udogodnienia. Niektórzy kierowcy dokupują sobie światła do jazdy dziennej. Osobiście nie widzę w tym nic złego, póki światła te są wykonane przez renomowanych producentów, homologowane oraz trzymają odpowiednie parametry.

Wiele osób idzie jednak na skróty i kupuje takie światła po taniości na znanym portalu aukcyjnym. Po zamontowaniu patrząc na nie — owszem świecą. Problem w tym, że siła światła jest na tyle niska, że podczas jazdy są słabo widoczne. A już zupełnie ich nie widać podczas np. opadów deszczu. Co zobaczycie na filmie poniżej.

YouTube player

Po co mi włączone światła podczas jazdy w dzień?

Światła służą nie tylko do oświetlania sobie drogi w nocy. Najważniejsze ich zadanie to wydatne poprawienie widoczności naszego pojazdu. Dzięki nim już inni uczestnicy ruchu z daleka widzą nasz pojazd. Mogą też poprawnie ocenić odległość między samochodami. Zyskują też więcej czasu na reakcję.

Reklama

Jazda z włączonymi światłami jest w Polsce wymagana przez cały rok. Przepis nakazujący to wszedł w życie w 1997 roku. Spowodowane było to przede wszystkim stale wzrastającą ilością samochodów na drogach.
Naszym zdaniem słusznie. Jeżdżąc wiele razy do Chorwacji (gdzie jazda na światłach w dzień nie jest wymagana), zauważyliśmy, że samochody nieoświetlone, szczególnie o barwie jasnej były trudniejsze do zauważenia na drodze.

Czy możliwa będzie jazda bez świateł?

Co roku trwają starania różnych osób i polityków mające doprowadzić do zniesienia używania świateł podczas jazdy w dzień. Ostatnia taka próba miała miejsce w 2021 roku. Posłowie chcący zmiany dotyczącej używania świateł zwrócili się do Ministerstwa Infrastruktury. Te utrzymało nakaz używania świateł całą dobę.

Jaki mandat za brak świateł?

Zgodnie z przepisami musimy jeździć na światłach przez całą dobę. Za złamanie tego przepisu grożą następujące kary:

  • 100 zł i 2 punkty karne – jeśli jedziesz bez świateł w dzień;
  • 100 zł i 4 punkty karne – jeśli jedziesz pojazdem niewyposażonym w światła mijania, dzienne czy drogowe;
  • 300 zł i 4 punkty karne – jeśli jedziesz bez świateł w nocy;
  • 200 zł i 4 punkty karne – jeśli jedziesz bez świateł w tunelu;
  • 200zł – jeśli używasz świateł drogowych niezgodnie z przepisami
  • 100 zł i 2 punkty karne jeśli używasz świateł przeciwmgielnych przednich, kiedy warunki pogodowe tego nie wymagają.
  • 150-300 zł i 3 punkty karne – brak odpowiedniego oświetlenia podczas postoju, jeśli warunki ograniczają widoczność
  • 300 zł i 3 punkty karne – zakrywanie świateł

Jakie światła obowiązują w dzień? Mijania czy dzienne?

Reklama

Zgodnie z art. 51 Prawa o Ruchu Drogowym kierowcy:

  • mają obowiązek używać świateł mijania, gdy przejrzystość powietrza jest normalna,
  • mogą używać świateł dziennych (zamiast świateł mijania) od świtu do zmierzchu, gdy przejrzystość powietrza jest normalna.

Światła mijania

Zacznę od świateł mijania. Światła mijania zwane są inaczej światłami krótkimi. Posiada każde auto dopuszczone do ruchu drogowego. Światła te służą do oświetlenia drogi z przodu pojazdu i znajdują się w przednich reflektorach.

Kalibracja świateł mijania

Cóż. Zdecydowałem się dać temu zagadnieniu oddzielny akapit. Ile razy zdarzyło Wam się być oślepionym przez kogoś, kto nie ustawił sobie świateł mijania? Na naszych drogach jest to bardzo często spotykane.
Naprawdę nie jest wstydem pojechać w celu ustawienia świateł. Światła można ustawić nawet podczas przeglądu. Dbamy o poprawę swojej widoczności oraz o inne osoby, które mijamy.

Kiedy jeździć na światłach mijania?

Reklama

Jak mówią przepisy, nieustannie przez całą dobę. Jeśli jesteśmy poza terenem zabudowanym i warunki na to pozwalają, to używamy zamiennie świateł drogowych.

Które to światła mijania? Symbol.

Symbol świateł mijania jest poniżej.

światła mijania, światła dzienne,
Źródło: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:A02_Low_Beam_Indicator.svg, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl, autor: Ehsnils (grafika niezmieniona)

Światła do jazdy dziennej

Po części w odpowiedzi na przepisy nakazujące jazdę z włączonymi światłami producenci aut zaczęli montować światła do jazdy dziennej. Są one umieszczone z przodu pojazdu. Mają białą barwę i mniejszą moc od świateł mijania. W związku z tym światła te zapewniają komfortowe warunki jedynie w dzień. Dzięki odpowiedniej konstrukcji odbłyśnika zapewniają dobrą widoczność pojazdu na ulicy. Z drugiej strony konstrukcja ta powoduje oślepianie innych kierowców po zmroku.

Kiedy jeździć na światłach dziennych?

Reklama

Światła do jazdy dziennej możemy użyć zamiast świateł mijania JEDYNIE od świtu do zmierzchu pod warunkiem, że będzie dobra przejrzystość powietrza.

Które to światła dzienne? Symbol.

Symbol świateł dziennych jest poniżej.

światła mijania, światła mijania,dzienne
Symbol świateł do jazdy dziennej, źródło: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:A27_Daytime_running_lights.svg, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl, autor: Ehsnils (grafika niezmieniona)

Światła dzienne czy światła mijania? Podsumowanie

Gdy w dzień jest piękna pogoda i mamy możliwość to możemy wybrać światła dzienne.

Jeśli jest pochmurno, pada deszcz, śnieg, mżawka, a przejrzystość powietrza spada — NIE UŻYWAJMY ŚWIATEŁ DZIENNYCH. Zmieńmy na światła mijania.
Pamiętajmy, że podczas używania świateł dziennych nie działają światła z tyłu pojazdu!! Może być tak, że kierowcy nie zobaczą naszego samochodu w odpowiednim momencie i o wypadek wtedy nie jest trudno.

Im nowocześniejsze światła tym... coraz częściej tylne nie świecą, nawet w nocy.
Przykład, w którym kierowca po zmroku jedzie na światłach dziennych (FOT. MARCIN ŁOBODZIŃSKI)

Jeśli natomiast Twoje auto nie ma świateł dziennych — opisany problem nie istnieje. 🙂

Jeździjcie bezpiecznie. Pamiętajcie o oponach.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Reklama