Przejdź do treści

Szczecin. Matka zostawiła dziecko w aucie na kilka godzin. Dziecko zmarło.

Niestety nie udało się uratować chłopca, który spędził kilka godzin w zamkniętym, rozgrzanym samochodzie. Wszczęto postępowanie w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci półtorarocznego dziecka.

Dziecko w aucie podczas wysokich temperatur w Szczecinie

Reklama

Do tragedii doszło w Szczecinie. Jak informuje portal rmf24.pl 38-letnia kobieta zawiozła starsze dziecko do przedszkola i pojechała do pracy. Po pracy (przed godziną 17) odebrała syna z przedszkola i pojechała do żłobka po młodsze dziecko. Tam jednak okazało się, że dziecka.. nie przywiozła do żłobka rano.

Okazało się, że 1,5 roczne dziecko znajduje się na tylnym siedzeniu pasażera. Chłopiec nie dawał oznak życia. Wezwani na miejsce ratownicy podjęli reanimację. Niestety nie udało im się uratować dziecka.

Prokuratura wszczyna postępowanie.

Reklama

Jak informuje Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, prowadzone jest postępowanie w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci półtorarocznego dziecka.

– Czyn ten kwalifikowany jest z art. 155 kodeksu karnego, za który grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze od trzech miesięcy do pięciu lat – powiedziała PAP Alicja Macugowska-Kyszka.

Dzieci i zwierzęta w samochodzie podczas upału

Pamiętajmy też o innych, których spotykamy na swojej drodze. Jeśli widzimy dziecko lub zwierzaka zamkniętego w aucie – nie przechodźmy wobec tego obojętnie. Co roku dochodzi do kilku sytuacji, w których dzieci ocierają się o śmierć lub umierają z winy głupoty / lekkomyślności dorosłych. Cześć rodziców nie zdaje sobie sprawy, jak może się skończyć pozostawienia dziecka w zamkniętym aucie w czasie upału. Konsekwencją może być przegrzanie organizmu, a dalej udar.
Samochód działa w taki upał niczym piekarnik. Szyby przepuszczają promieniowanie słoneczne, ale jednocześnie działają jako izolator. Temperatura bardzo szybko wzrasta powyżej 50° C i może przy upalnej pogodzie na słońcu osiągnąć nawet do 90° C.

Co się dzieje z dzieckiem, gdy zostawisz je w nagrzanym samochodzie?

  • Z początku dziecko siedzi spokojnie;
  • Z biegiem czasu ma coraz bardziej wilgotną buzię i włosy od potu.
  • Następuje spłycenie i przyspieszenie oddechu.
  • Dziecko zaczyna płakać. Z biegiem czasu coraz bardziej rozpaczliwie.
  • W końcu płacz zanika. Dziecko traci przytomność i umiera.

Ale co robić gdy będziemy świadkiem takiego zdarzenia?

  • Gdy zobaczysz zamknięte dziecko w samochodzie podczas upału, w pierwszej kolejności sprawdź, czy w pobliżu nie ma opiekunów dziecka.
  • Jeśli nie ma – zadzwoń na policję oraz na pogotowie, a następnie obserwuj, co się dzieje z dzieckiem.
  • Gdy widzisz, że życie uwiezionej osoby jest coraz bardziej zagrożone, trzeba zadziałać – choćby przez wybicie szyby.
  • Jeśli uda się dziecko uwolnić przed przyjazdem służb to najlepiej od razu podać mu coś chłodnego do picia i zrobić okład z zimnej wody.
Reklama

Na opiekunach, którzy odpowiedzialni są za dziecko, a zostawiają je w zamkniętym pojeździe ciąży odpowiedzialność karna. Za nieumyślne narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia może grozić nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama