Przejdź do treści

Sztorm Agnes uderza w Irlandię i Wielką Brytanię. Niesie wiatr o porywach do 140 km/h

Sztorm Agnes uderzy w środę w Irlandię i Wielką Brytanię. Zagrożenie silnym wiatrem oraz powodziami.

Niż Kilan nad Atlantykiem

Reklama

W nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek mogliśmy obserwować nad północno wschodnim Atlantykiem pogłębianie się niżu atmosferycznego. Niżowi temu nadano imię Kilian. Trajektoria niżu przecina Irlandię, a następnie Wielką Brytanię. Z każdą godziną się pogłębiał. Wytworzył oczywiście system frontów atmosferycznych.

sztorm, sztorm,agnes,uderza,wiatr

Klasyfikacja jako sztorm i nadanie przez MetOffice imienia

25 września brytyjskie służby meteorologiczne MetOffice, czyli odpowiednik naszego IMGW, zakwalifikowały niż Kilian jako sztorm i nadały mu imię Agnes.

Omówienie video

YouTube player

Sztorm Agnes uderza w Irlandię

Reklama

Jak możemy zaobserwować na zdjęciach satelitarnych oraz mapach synoptycznych? Sztorm Agnes uderza właśnie w Irlandię. Na południowo zachodnich wybrzeżach Irlandii notowany jest wiatr w porywach do 95 km/h. Występują też wielkoskalowe oraz miejscami gwałtowne opady deszczu, oraz burze.

Około godziny 12:00 rozpocznie się kulminacja silnych porywów wiatru w Irlandii zachodniej. Od 12 do 16 może wiać w porywach do 110 bądź 130 kilometrów na godzinę. W tym czasie wzmocnią się też porywy wiatru nad Wielką Brytanią. Tam możliwe jest wiatr o prędkości do 105 – 110 km/h.

Niebezpieczną sytuacja utrzyma się do czwartkowego poranku.

sztorm, sztorm,agnes,uderza,wiatr

Czy sztorm Agnes zagrozi Polsce?

Reklama

Sztorm Agnes w żadnym wypadku nie zagrozi Polsce. I jego trajektoria jest zdecydowanie skierowana w kierunku północno wschodnim, na północny zachód od wybrzeży Norwegii.

Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA IOS


Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama